reklama

Dopis podle APA podepsali vedoucí představitelé členských stran EPP z České republiky, Belgie, Dánska, Finska, Litvy, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Řecka, Slovenska a Švédska. V případě Belgie a Švédska se jedná o dvě politické strany.

"Kroky maďarské vlády udělaly z Maďarska autoritářskou zemi. TOP 09 vždy bude stát na straně demokracie a práva. Na předsednictvu jsme se proto usnesli, že chceme, aby byl Orbánův Fidesz vyloučen z frakce EPP," napsala na twitteru předsedkyně TOP 09.

Mezi signatáři výzvy ale nejsou představitelé německých vládních stran CDU a CSU ani francouzských středopravicových stran. Svůj podpis nepřidal ani nynější slovinský premiér Janez Janša, který v posledních letech patří mezi Orbánovy spojence, poznamenal server Euractiv.

Maďarský parlament v pondělí schválil zákon, který Orbánovu kabinetu umožňuje řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů bez nutnosti souhlasu zákonodárného sboru. Kritici poukazují zejména na to, že rozšířené pravomoci nejsou nijak časově omezené. Zneužitelná je podle nich také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.

Fidesz má v EPP pozastavené členství už od loňského března kvůli kontroverzním krokům, které posilují moc této strany a v Evropské unii vyvolávají obavy o demokracii a o respektování zásad právního státu v Maďarsku. Vedení nejsilnější strany v Evropském parlamentu pozastavené členství v únoru prodloužilo na neurčito.

reklama