"Tato válka nemá a nebude mít žádného vítěze," řekl Awad s tím, že si konflikt dosud vybral těžkou daň na civilní populaci. "Ať se na to podíváte jakkoliv - strategicky, politicky, ekonomicky - války jsou zlo. Žádnou válkou nikdo nic nezíská, prohrají všichni," dodal.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo 24. února, přesně před 100 dny. Svou sílu nyní Moskva soustředí na východ napadené země, územní zisky zaznamenala i na jihu Ukrajiny. Mírové rozhovory mezi oběma zeměmi před několika týdny uvázly na mrtvém bodě a jejich obnovení je zatím v nedohlednu.

"Ukrajina trpí ztrátou životů, zničením nemocnic, škol, domovů, železničních stanic a kolejí a přepravy. Vůči Rusku jsou zavedené přísné sankce," uvedl Awad, podle kterého "je tu optimismus, že válka skončí, protože si to ani Ukrajina, ani Rusko už nebudou moci dovolit," dodal.

Koordinátor OSN pro Ukrajinu v rozhovoru připomněl i "zničující" dopad ruské agrese na celý svět. "Ukrajina pokrývá okolo 15 až 20 procent světových potravinových potřeb. Jídlo je uvězněno a blíží se další období sklizně," uvedl Awad.

Ruská invaze na Ukrajinu mimo jiné ochromila vývoz ukrajinských zemědělských produktů, především pšenice. Ruská armáda blokuje ukrajinské přístavy v Černém moři, kde podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zůstává několik milionů tun obilí. OSN varuje, že tato situace může vyvolat celosvětovou potravinovou krizi. Rusko ze situace viní západní sankce a tvrdí, že za problémy s lodní dopravou může Kyjev, protože zaminoval ukrajinské přístavy.