Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kongo ohlásilo konec epidemie eboly. Kolik lidí obávaný virus zabil?

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Konžský ministr zdravotnictví Eteni Longondo dnes oficiálně oznámil konec druhé nejhorší epidemie eboly od roku 1976, kdy byl smrtící virus poprvé zaznamenán, informovaly tiskové agentury. Poslední šíření eboly na severovýchodě Konžské demokratické republiky způsobilo 2277 úmrtí a země se s ním potýkala téměř dva roky.

K vyhlášení konce epidemie se vláda rozhodla i přesto, že 1. června byla v zemi vyhlášená jiná epidemie, a to ve městě Mbandaka na západě země, vzdáleném asi 1000 kilometrů od původních ohnisek. Podle testů genetického složení virů nemají tato dvě místa s výskytem nemoci souvislost, píše agentura Reuters.

? GOOD NEWS ?The 10th #Ebola outbreak in #DRC ?? is OVER!WHO congratulates all those involved in this tough and often dangerous work to end the almost 2-year long outbreak.https://t.co/sBP2MHh77V pic.twitter.com/3beHtHqGy4

— World Health Organization (WHO) (@WHO) June 25, 2020

Přestože zdravotnické úřady používaly proti ebole dvě vakcíny, boj s nákazou znesnadňovaly aktivity rozličných ozbrojených skupin u hranic s Ugandou a také podezřívavost místního obyvatelstva vůči přítomnosti zdravotnických středisek pro léčbu pacientů s tímto onemocněním.

Virus eboly způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na ebolu může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu. V roce 2014 tato nemoc připravila o život 11.300 lidí v Guineji, Sieře Leone a Libérii. Naposledy byl konec epidemie eboly v Konžské demokratické republice oznámen na konci července 2018. Ani ne týden poté se ale v provincii Severní Kivu objevily desítky nových případů, čímž začala nová epidemie.

Témata:  ebola Kongo WHO

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy