Vzestupné statistické údaje stále přicházejí z Brazílie, kde se za minulých 24 hodin nakazilo přes 20.600 lidí a zemřelo tam 627 pacientů. Země má celkem 888.271 potvrzených případů, z čehož 43.959 lidí zemřelo.

Z celosvětového údaje více než 8,035 milionu nakažených podle údajů americké University Johnse Hopkinse (JHU) připadá čtvrtina na USA (2,1 milionu), které mají více než 116.000 mrtvých. Za globální ohnisko pandemie Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje Latinskou Ameriku. Milion nově nakažených přitom do celosvětové statistiky přibyl za pouhý týden.

Nových 40 infikovaných nyní ohlásila Čína, která už v minulých dnech měla nárůst jen v řádu jednotlivců. Nový Zéland, který neměl nový případ 24 dní, dnes oznámil dva další nakažené. Rusko je co počtu infikovaných - 545.458 - na třetím místě za Brazílií, avšak hlásí vyšší počet vyléčených než nově nakažených. Za posledních 24 hodin tam přibylo 8246 případů, což je od 1. května druhý nejnižší přírůstek. Údaj o zemřelých se ale zvýšil - bylo jich 193, zatímco o den dříve 143.

Německo, které má přes 186.000 nakažených a 8800 mrtvých, spustilo mobilní aplikaci Corona-Warn-App, která má pomoci zamezit šíření koronaviru. Vláda tvrdí, že je aplikace tak bezpečná, že ji mohou využívat i její členové. Její používání je ale založeno na dobrovolnosti.

Nejednotné údaje o úmrtnosti stále přicházejí z Británie. Tamní ministerstvo zdravotnictví v pondělí ohlásilo 41.736 úmrtí, agentura Reuters dnes napsala, že zemřelých s covidem-19 bylo už 5. června 53.077, americká JHU uvádí 41.821 obětí.

V Maďarsku se parlament zabýval mimořádnými pravomocemi vlády kritizovanými Evropskou unií a podle očekávání tyto pravomoci ukončil. Vláda Viktora Orbána díky nim měla možnost vládnout pomocí dekretů bez zapojení parlamentu.

Italské Bergamo, které epidemie zasáhla mimořádně těžce, zahájilo rozsáhlé testování. Zdravotníci by chtěli test na protilátky proti viru SARS-CoV-2 udělat všem 120.000 obyvatelům.

Zprávy o velkém útlumu přicházejí z letectví. Provoz sice v posledních dnech ožívá, ale v květnu odvětví hlásilo pokles o 81,5 procenta, což je údaj podobný tomu dubnovému. Evropský statistický úřad Eurostat ve své zprávě k letištím řadí mezi značně postižená také Letiště Václava Havla v Praze, kde počet cestujících klesl o 65 procent.

Z dalších údajů vyplývá, že nezaměstnanost v Británii se nezhoršuje tak, jak se čekalo, a její míra tam do konce dubna činila 3,9 procenta. Analytici očekávali za první čtvrtletí 4,7 procenta nezaměstnaných. Optimistický je i průzkum o důvěře investorů v německou ekonomiku. V červnu tato důvěra vzrostla už třetí měsíc po sobě. Výsledky ankety zveřejnil institut ZEW a oslovení doufají, že pandemie v létě skončí.