Podle Hochulové tak ve státě, který má zhruba 20 milionů obyvatel, po nákaze covidem-19 zemřelo 55.400 lidí.

Nová bilance odpovídá počtu úmrtních listů registrovaných americkým Střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC). Cuomo však v pondělí, v poslední den ve funkci, veřejnosti oznámil, že úmrtí bylo 43.400.

"Nyní zveřejňujeme více dat než dříve, aby lidé věděli, že úmrtí hlášená domovy pro seniory a nemocnicemi odpovídají těm, která uvádí CDC," řekla Hochulová televizi MSNBC.

"Je mnoho věcí, které se nestaly, a já se postarám, aby se staly. Značkou mého funkčního období bude transparentnost," zdůraznila Hochulová.

Na rozdíl v počtu úmrtí hlášených CDC a Cuomovým úřadem upozornila AP poprvé již v červenci. Podle ní Cuomovy statistiky nebraly v potaz úmrtí lidí, kteří zemřeli doma, v hospicích, ve věznicích nebo v pečovatelských zařízeních pro lidi s postižením. Také nezapočítávaly osoby, které zřejmě zemřely na covid-19, ale diagnózu u nich nepotvrdil test.

Dvaašedesátiletá Hochulová se stala první ženou v úřadu guvernéra státu New York v noci na úterý. Na pozici nahradila Cuoma, který rezignoval kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování. Jeho odchodu předcházelo zveřejnění zprávy newyorské prokuratury, v níž vyšetřovatelé dospěli k závěru, že sexuálně obtěžoval 11 různých žen. Bývalý guvernér ale odmítá, že by se kdy k ženám choval neuctivě