reklama

Celosvětově se podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) virem SARS-CoV-2 nakazilo na 15,3 milionu lidí, přes 624.000 z nich zemřelo.

Bilance mrtvých se v Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, za poslední den zvýšila o 1284 na 82.771. Epidemie nicméně nabírá na síle i v sousední Argentině, kde za 24 hodin přibylo 5782 potvrzených případů nákazy, což je dosud nejvyšší číslo.

V kolumbijském hlavním městě Bogotá se snaží se šířením nákazy bojovat pomocí rotující přísné uzávěry některých čtvrtí. Obyvatelé sedmi oblastí, kteří byli v karanténě po uplynulé dva týdny, se mohou od dnešního dne vrátit k normálnímu životu a v přísné karanténě naopak budou nově lidé z jiných pěti čtvrtí. V Peru se ohnisko nákazy přesunulo z metropole Limy do města Arequipa na jihu země.

K horšímu se vyvíjí situace také v Jihoafrické republice, která ve středu zaznamenala rekordních 572 nových úmrtí. Zároveň jde o jednu z pěti zemí na světě, ve kterých nyní přibývá nejvíce nakažených. Celkově počet infikovaných v africkém státě s asi 60 miliony obyvatel dosáhl již téměř 400.000. Jde o více než polovinu všech případů na africkém kontinentu.

V Rusku se postup epidemie mírně zpomaluje, nakažených přibývá o méně než 6000 denně. I tak se ale celkový počet infikovaných blíží 800.000. V Německu reprodukční číslo ve středu kleslo na 0,89 z 1,04 v předchozím dni, což znamená, že jeden nakažený předá infekci méně než jednomu dalšímu člověku. V Rumunsku naopak zaznamenali nejvíce nakažených od začátku pandemie - přes 1100 - a místní úřady proto uvažují o přísné karanténě pro desítky malých měst. Nárůst počtu případů v Belgii přiměl tamní úřady, aby zavedly povinnost nosit roušky na veřejnosti, přísnější pravidla budou platit i pro návštěvníky barů a restaurací.

Bagdádské mezinárodní letiště se dnes opět otevřelo cestujícím po několika měsících, kdy bylo kvůli koronaviru uzavřené. V zemi ale nadále pravidelně přibývá více než 2000 nemocných denně, přičemž nákaza se už potvrdila u více než 100.000 lidí. Počet mrtvých s koronavirem v Íránu přesáhl 15.000 poté, co za poslední den země zaznamenala více než 220 nových úmrtí s covidem-19. Nakažených je v zemi přes 284.000.

Epidemie nemoci covid-19 ve Spojených státech ani ve středu nejevila známky ústupu, když úřady v zemi ohlásily kolem 70.000 nových případů nákazy koronavirem a zhruba 1150 obětí. Čísla z různých zdrojů se mírně rozcházejí, podle analytiků z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se počet nových infekcí devátým dnem v řadě držel nad hranicí 60.000. Kalifornie se po rekordním přírůstku nakažených stala státem s nejvyšší bilancí v USA.

JHU nejdříve v noci informovala o zhruba 64.000 nově odhalených nákazách a 1059 nahlášených úmrtích, v bilanci za celou středu pak ohlásila 71.695 infekcí a 1195 mrtvých. Deník The New York Times (NYT) a agentura Reuters uváděly s odvoláním na vlastní sběr dat o něco nižší čísla, která ovšem také potvrzovala znepokojivé trendy.

Podle Reuters v USA přírůstek bilance obětí podruhé za sebou převýšil 1100, což se naposledy stalo na sklonku května. Podle NYT průměr z uplynulého týdne narostl na 834 mrtvých denně, což je ovšem stále výrazně pod úrovní pozorovanou v dubnu. Souhrnné statistiky vzrostly na skoro 143.200 mrtvých a bezmála čtyři miliony nakažených.

Spojené státy jsou pandemií zdaleka nejpostiženější zemí na světě, pokud jde o absolutní výši oficiálních bilancí. V počtu nakažených je následují Brazílie (2,23 milionu) a Indie (1,19 milionu). S covidem-19 zemřelo po USA nejvíce lidí v Brazílii (přes 80.000) a Británii (přes 45.000).

Americkým státem s nejvyšší bilancí nákaz je od středy nejlidnatější Kalifornie. Zaznamenala rekordních 12.100 nových případů a s celkovými více než 421.000 se dostala před New York, který byl na jaře největším ohniskem šíření viru v USA.

V Kalifornii ve středu padl také rekord v denním součtu úmrtí spojených s covidem-19, kterých bylo nahlášeno 159. Nové maximum zaznamenal ve středu také Texas (197), více než stovku obětí evidovali za 24 hodin ještě na Floridě (140) a ve státě Ohio (106). V jednom z okresů na jihu Texasu za poslední týden denní počty mrtvých narostly na dvojnásobek a tamní krematoria nezvládají ihned pálit těla zesnulých. Samospráva na jejich skladování přidělila pět chladírenských vozů, v každém z nichž může být až 50 mrtvol, píše Reuters.

V mnoha státech zároveň vystoupaly na rekordní úroveň počty pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze virem SARS-CoV-2. Podle iniciativy Covid Tracking Project jich ve středu na úrovni celých USA bylo 59.628. Vytíženost nemocnic v souvislosti s epidemií se tak zřejmě blíží dubnovému maximu v podobě 59.940 pacientů, píše NYT. V polovině června přitom bylo podle analytiků v nemocniční péči méně než 28.000 lidí s covidem-19.

Americký prezident Donald Trump ve středu na svém briefingu v Bílém domě uvedl, že jednou z příčin nárůstu případů nákazy jsou demonstrace na protest proti rasismu a za policejní reformy. Experti na veřejné zdraví ale vývoj připisují spíše rušení karanténních opatření, které bylo na mnoha místech prováděno navzdory federálním doporučením. Trump rovněž zopakoval svou výzvu k dodržování hygienických opatření a nošení roušek, sám se s rouškou ale objevil na veřejnosti jen jednou, uvedla agentura AFP.

Prezident začal pokrývky obličeje propagovat ve chvíli, kdy už většina amerických států v jistém rozsahu nařídila jejich nošení na veřejných místech. Podle zpravodajského webu Axios už nařízení v tomto směru platí nebo se zavádí ve více než třiceti státech. Ve středu plošná opatření ohlásili republikánští guvernéři států Indiana a Ohio a demokratický guvernér Minnesoty.

"Všichni chceme, aby se děti vrátily do škol, chceme vidět sporty, chceme vidět spoustu různých věcí, chceme mít na podzim více možností. A jestliže se to má stát, je velmi důležité, aby všichni v Ohiu nosili roušku," řekl tamní lídr Mike DeWine.

reklama