reklama

"Omezení vycházení můžeme ukončit, už není potřeba ho prodlužovat," řekl Anschober. Úřady ale podle něj mohou v jakoukoli chvíli uvolňování zastavit, pokud se začnou statistiky ohledně epidemie nemoci covid-19 vyvíjet nepříznivě.

Omezení pohybu kvůli šíření koronaviru platí v Rakousku od poloviny března a skončí 30. dubna. Lidé v rámci karanténních opatření směli domov opouštět jen kvůli nezbytným cestám do práce, na nákupy či k lékaři, povoleny ale byly i zdravotní procházky a sport.

Ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová dnes upřesnila, že po otevření restaurací budou smět u jednoho stolu sedět maximálně čtyři dospělí hosté a jejich děti. Lidé budou obslouženi pouze vsedě u stolů, nikoli u baru nebo výčepu. Pro sedící hosty nebude platit pravidlo držet metrový odstup a personál na sobě bude muset mít roušku, hosté nikoli. Provozní doba je omezena na interval mezi 6:00 a 23:00. Počítá se zejména s rezervacemi předem. Podle listu Kronen Zeitung si hosté nebudou moci stoly vybírat, ale vyčlení jim je personál zařízení.

"Ochrana a zdraví hostů a personálu jsou na prvním místě. I nadále bude potřeba disciplína," řekla ministryně. Vždy po dvou týdnech se podle ní situace bude znovu vyhodnocovat.

Ohledně uvolnění v oblasti turistiky nyní probíhají jednání na úrovni Evropské unie, uvedla Köstingerová. Rakousko své hranice ale výhledově otevře jen zemím, kde panuje ohledně nákazy podobně příznivá situace, což podle ní je například Německo nebo Česko.

Na veřejnosti se nyní může v Rakousku sejít najednou maximálně deset lidí, u pohřbů je počet účastníků omezen na 30, uvedl ministr vnitra Karl Nehammer. Omezení počtu účastníků veřejných akcí ale podle něj neplatí pro demonstrace, tam vláda chystá ještě další upřesňující nařízení.

V Rakousku se dosud koronavirem nakazilo 15.258 lidí, aktuálně je ale infikovaných jen 2208 osob. V posledních dnech denně přibývalo jen několik desítek nakažených. Reprodukční číslo, tedy údaj o tom, kolik jeden infikovaný nakazí dalších lidí, se podle Anschobera nyní pohybuje kolem hodnoty 0,6.

Už v polovině dubna v Rakousku otevřely obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních. Od 2. května budou fungovat všechny obchody i nákupní centra, přičemž tam může být maximálně jeden zákazník na deset čtverečních metrů. Od 4. května se do škol mají vrátit žáci ze závěrečných ročníků středních škol, od poloviny května je budou postupně následovat i další školáci. Dnes vláda rozhodla, že 29. května se otevřou také bazény nebo třeba památky.

Na Slovensku v pondělí zemřeli dva lidé s koronavirem, celkový počet obětí nákazy tak stoupl na 20. Testy v úvodu týdne podle oficiálních statistik potvrdily jen tři další infikované. Premiér Igor Matovič označil zemi za evropskou špičku v boji proti nákaze, navzdory příznivému vývoji ale obyvatele země vybídl k dodržování hygienických opatření s cílem zabránit druhé vlně infekce.

Počet potvrzených nových případů nákazy klesl na Slovensku ve druhé polovině minulého týdne. V neděli pak přibyli jen dva nakažení, tedy nejméně od začátku března. Celkově má pětimilionová země pod Tatrami 1384 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, 423 osob se vyléčilo.

Ve slovenských nemocnicích bylo v pondělí hospitalizováno 57 pacientů s chorobou covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

"Jsme na tom velmi dobře, možná jsme to neočekávali. Nepokazme si to. Dopracovali jsme se k tomu omezováním, disciplínou, zodpovědností, větším či menším utrpěním a obrovskými ekonomickými ztrátami," řekl Matovič, který v zemi patří mezi zastánce spíše pomalejšího rušení různých omezení dříve zavedených v zájmu zpomalení šíření nákazy. Matovič na tiskové konferenci spolu s epidemiology vybídl k dodržování hygienických opatření včetně nošení roušek.

Slovensko začalo minulý týden uvolňovat karanténní opatření, například umožnilo znovu otevřít všechny menší prodejny, venkovní sportoviště a tržiště. Pokud nových případů nákazy v dalších dnech výrazně nepřibude, umožní to podle schválených pravidel přistoupit patrně příští týden ke druhé z celkového počtu čtyř fází uvolňování restriktivních opatření.