Itálie je nyní druhou zemí nejvíce postiženou touto nákazou po Číně, která má 1,4 miliardy obyvatel a kde se od prosince nakazilo na 80.900 lidí. Na 3140 nakažených v Číně nemoci podlehlo. A zatímco v Číně se šíření koronaviru podle oficiálních údajů dál zpomaluje, v šedesátimilionové Itálii počty stále výrazně rostou.

Předchozí bilance oznámená v pondělí činila 9172 nakažených a 463 úmrtí, což byl oproti nedělním údajů nárůst v případě nakažených o téměř 1800 a v případě úmrtí asi o stovku.

Podle dnes oznámených čísel je v Itálii nyní 8514 potvrzených případů nákazy, další zhruba tisícovka se už z nemoci zotavila.

Kvůli šíření nákazy zavedla Itálie od druhé poloviny února řadu opatření zprvu na severu země, kde je situace nejhorší. V noci na dnešek přistoupila vláda k razantnímu opatření, když karanténu, která od neděle platila v regionu Lombardie a 14 provinciích, rozšířila na celou zemi.

Pohyb Italů je tak ode dnešek výrazně omezen. Cestovat mohou jen z výjimečných pracovních důvodů a v naléhavých zdravotních případech. V zemi byly zrušeny všechny sportovní akce, zavřeny školy, kina či divadla a restaurace mohou být otevřené jen od šesti ráno do šesti večer pod podmínkou, že hosté budou udržovat mezi sebou nejméně metrovou vzdálenost.