Laponské město Rovaniemi, které láká na předvánoční kouzlo, pozorování polární záře či sněhové safari, tak už předem počítá finanční ztráty, napsala agentura Reuters.

Na severu Finska je předvánoční doba zpravidla vrcholem turistické sezóny, protože Rovaniemi se prezentuje jako oficiální domov Santy Clause a do města mimo jiné míří i desetitisíce dopisů s přáními od dětí z celého světa. Ale pokud bude Santa Claus zdravit návštěvníky zpoza plexiskla a elfové budou nosit roušky, tak to letos bude s vánoční atmosférou poněkud složité.

zdroj: YouTube

Už v srpnu hlásilo sdružení Business Finland pokles počtu zahraničních turistů oproti loňskému roku o 78 procent. "Místní podniky to vidí tak, že Vánoce jsou v ohrožení," obává se šéfka turistické kanceláře v Rovaniemi Sanna Karkkainenová. "Vánoce samozřejmě přijdou, ale jestli budou veselé, to je velký otazník," dodala.

Finsko letos na jaře pandemii covidu-19 zvládlo díky přísným opatřením dobře. Teď ale stejně jako zbytek Evropy sleduje stoupající čísla nakažených, která tento měsíc překonala dosavadní rekord, a vláda proto opět zvažuje zavedení dalších restrikcí. Země s 5,5 miliony obyvatel zatím zaznamenala více než 15.500 infikovaných a přes 350 úmrtí.

Obrovský pokles počtu turistů pociťuje například společnost Safarctica, která nabízí "severské zážitky" jako jsou například projížďky na sněžných skútrech nebo plavání v ledu. Podle obchodního ředitele Anttiho Antikainena se letos počet rezervací celkově sníží o 50 až 80 procent. "A myslím, že se to bude blížit spíš těm 80 procentům," odhaduje.

Firmy v turistickém sektoru, které na severu Finska zaměstnávají osm procent tamní práceschopné populace, už začaly propouštět a pomalu se vzdávají naděje, že by je mohla zachránit vánoční sezóna, ovšem pokud vláda v nejbližší době nezruší cestovní omezení.

"V tuto chvíli bych vám asi řekl, že Vánoce se ruší," shrnul vyhlídky podnikatelů z Laponska Harri Mallinen, který v Rovaniemi provozuje ubytovací areál Apukka.