Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Korunovace Karla III. bude v některých ohledech jiná než za Alžběty II.

Král Charles III.
Král Charles III.
Foto: Instagram The Royal Family

Ačkoliv korunovace britského krále Karla III. proběhne podle tisíciletých tradic, bude se od té poslední korunovace Alžběty II. před 70 lety v některých ohledech lišit. Podívejte se na ty nejzásadnější změny.

Korunovačního ceremoniálu ve Westminsterském opatství se dnes účastní kolem 2200 hostů. Při Alžbětině korunovaci v roce 1953 jich bylo o 6000 více. Samotná akt také bude výrazně kratší, a to o třetinu. Zatímco dnes bude korunovace trvat dvě hodiny, za Alžběty trvala tři hodiny.

Ačkoliv jde o slavnostní akt, očekává se také, že hosté mohou být méně slavnostně oblečeni, než před 70 lety. Koruny na hlavách nabív budou pravděpodobně nosit jen členové královské rodiny, zatímco šlechtičny budou smět nosit klobouky.

Výrazně vyšší bude zájem o přenos z korunovace. I ta předchozí sice byla vysílána v televizi, tu ale tehdy neměl každý. Dnes v době internetu a boomu streamovací platforem a internetových televizí může korunovaci sledovat celý svět.

Změny také proběhnou v případě přísah věrnosti. Dosud ji skládali šlechtici, nyní se ji ujme pouze Karlův syn William. Změnila se i trasa z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství. Ta má letos jen asi dva kilometry oproti osmi kilometrům při minulé korunovaci.

Témata:  Král Charles III.

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.