Ministerstvo obrany oznámilo, že tisíce vojáků, námořníků a letců doprovodí 6. května krále a královnu choť Camillu na jejich cestě na obřad a zpět mezi Buckhinghamským palácem a Westminsterským opatstvím. Z britských válečných lodí a armádních základen po celé zemi zazní salvy a později nad palácem proletí vojenská letadla, od spitfirů z druhé světové války po moderní stíhačky. Ceremonie, která je první od korunovace Alžběty II. v roce 1953, se účastní také stovky vojáků z 35 zemí Commonwealthu.

Ministr obrany Ben Wallace uvedl, že to bude velkolepá a vhodná pocta monarchovi. Panovník je také vrchním velitelem ozbrojených sil.

Princ Charles se stal oficiálně králem Karlem III. po zářijové smrti své matky. Formálně korunován spolu s manželkou Camillou ale bude až na počátku května.

Na korunovaci byli pozváni představitelé zemí z celého světa spolu s vysoce postavenými členy britské královské rodiny, včetně následníka trůnu prince Williama a jeho rodiny. Králův mladší syn, princ Harry, který se v roce 2020 vzdal své role v královské rodině, přijede na korunovaci bez manželky a dětí, uvedla agentura AP. Za Česko se akce zúčastní prezident Petr Pavel s manželkou Evou.

Alžběta II. zemřela loni 8. září ve věku 96 let. Vládla 70 let.

reklama