Jako první se Charles musel rozhodnout, jestli si bude vládnout jako král Charles III., nebo si vezme jiné jméno. Například jeho dědeček a otec Alžběty, král Jiří VI., se před svým kralováním jmenoval Albert. Charles si mohl vybrat jakékoli ze svých čtyř jmen – Charles, Philip, Arthur nebo George. Nakonec zvolil jméno Charles III.   

V prvních čtyřiadvaceti hodinách od smrti jeho matky bude Charles oficiálně jmenován králem. Jmenování proběhne v Paláci svatého Jakuba v Londýně v přítomnosti tzv. Nástupní rady. Ta je tvořena ze skupiny starších členů parlamentu, několika seniorních státních zaměstnanců, vysokých komisařů Commonwealthu a starosty Londýna, jak shrnul britský zpravodajský server BBC.

Nástupní rada se znovu schází zhruba o den později a tentokrát i za účasti krále. Na začátku vlády britského panovníka neexistuje přísaha, jako například ve stylu amerického prezidenta. Nový král však musí učinit prohlášení s tradicí od 18. století o zachování skotské církve. Po tom následují fanfáry a Charles bude oficiálně jmenován novým králem Anglie.

Symbolickým vrcholem bude korunovace. Kvůli potřebné přípravě se však neuskuteční ihned po Charlesově nástupu. Královna Alžběta II. nastoupila na trůn v únoru 1952, ale korunovace proběhla až v červnu 1953.  Korunovaci samotnou provádí arcibiskup z Canterbury. Při obřadu položí na hlavu Charlese korunu svatého Edwarda. Ta je z ryzího zlata a pochází až z roku 1661. Panovník ji ovšem nosí pouze v okamžiku samotné korunovace, v neposlední řadě také proto, že váží 2,23 kg.

Charles se nyní stane hlavou Commonwealthu, což je sdružení 56 nezávislých států, ve kterých žije 2,4 miliard lidí. Pro 14 z nich je král Spojeného království také panovník a země je většinou řízena guvernérem.

V tuto chvíli Charles truchlí 

Nový britský král Charles III. v prvním prohlášení po smrti královny Alžběty II. uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky. Alžběta II. zemřela dnes odpoledne ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku.

"V období smutku a přeměn bude mě i moji rodinu utěšovat vědomí toho, jakému respektu a široké oblibě se královna těšila," napsal syn zesnulé panovnice. Je si vědom toho, že její odchod těžce pocítí lidé v Británii i po celém světě.

Následníkem trůnu se nyní stal Charlesův 40letý syn William, který má nově titul vévoda z Cornwallu, jeho manželka Katherine pak vévodkyně z Cornwallu.