V Maďarsku papež na závěr Mezinárodního eucharistického kongresu odslouží mši. Na oficiálním programu má sice setkání s Orbánem i prezidentem Jánosem Áderem, ale diplomaté a katolická média spekulují o tom, že tentokrát dává přednost Slovensku. Současná hlava katolické církve často kritizuje to, co považuje za obrození nacionalistických a populistických hnutí. František vyzývá Evropu k jednotě a kritizuje ty země, které se snaží migraci řešit jednostranně a bez spolupráce s ostatními.

V ostrém kontrastu s jeho přístupem jsou Orbánova prohlášení z minulého týdne, kdy na Strategickém fóru ve slovinském Bledu řekl, že jediným řešením migrace je, aby Evropská unie "vrátila všechny pravomoci národním státům".

Papež vyzývá evropské země, aby migranty přijímaly a integrovaly, a zabránily tak příchodu "demografické zimy", která kontinentu podle něho hrozí. Orbán se ve Slovinsku nechal slyšet, že současní migranti jsou "všichni muslimové" a že jedině "politika zaměřená na tradiční křesťanskou rodinu nám může pomoci z demografické krize".

"Papežovo rozhodnutí strávit více času na Slovensku než v Maďarsku je třeba chápat také v kontextu jeho ostré kritiky nacionalisticko-populistických politických lídrů, jako je maďarský premiér," napsal britský katolický list The Tablet.

Letos v březnu cestou z Iráku papež řekl, že jeho zastávka v Budapešti nebude "kvůli návštěvě země, ale kvůli mši". Očekává se na ní 75.000 věřících.

Americké konzervativní noviny National Catholic Register uvedly, že maďarským představitelům, včetně některých biskupů, se nepodařilo papeže přesvědčit, aby v Maďarsku zůstal déle, případně přijel na plnohodnotnou státní návštěvu. To je podle amerického listu považováno, za políček Orbánovi ze strany Vatikánu.

Agentura Reuters podotýká, že František v neděli z Říma odlétá už v 06:00, což je neobvykle brzy. Je to kvůli tomu, aby stihl v Budapešti odsloužit mši a ještě dojel na Slovensko a nemusel přenocovat v Maďarsku.

Cesta do střední Evropy bude pro papeže Františka první od jeho červencové operace tlustého střeva. Na Slovensku se setká s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, dalšími významnými politiky nebo s představiteli židovské a romské komunity. Odslouží dvě mše pod širým nebem.