Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml označil zprávy o nabídce ukrajinského území výměnou za mír za nepravdivé

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Kreml dnes odmítl zprávy o tajném americkém návrhu na mírové řešení mezi Ruskem a Ukrajinou a označil je za nepravdivé, napsala agentura TASS. Zprávu švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung, podle kterého Washington v polovině ledna nabídl Moskvě pětinu ukrajinského území, odmítly dříve i Spojené státy.

NZZ ve čtvrtek uvedl, že šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se v lednu tajně vydal do Moskvy a Kyjeva, kde jménem Bílého domu představil mírový plán. Ten měl zahrnovat ukončení bojů na Ukrajině výměnou za 20 procent ukrajinského území, které by připadlo Rusku. Obě strany návrh odmítly, napsal list s odvoláním na dva nejmenované německé politiky.

"Celá ta zpráva je novinářská kachna," uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Nejmenovaný představitel CIA předtím časopisu Newsweek řekl, že tvrzení NZZ jsou "absolutně nepravdivá". Za "nepřesná" je označil i Sean Davett z tiskového oddělení bezpečnostní rady Bílého domu.

Burns podle amerických médií za poslední více než rok, tedy i před ruskou invazí na Ukrajinu, navštívil Ukrajinu několikrát. Do Kyjeva cestoval i v polovině ledna, kdy hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, napsal list The Washington Post. Jednání se podle listu týkala americké pomoci Ukrajině, povolebních změn v americkém Kongresu a vojenských plánů Ruska.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy