Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml: Putin hodlá ještě do konce roku hovořit s čínským prezidentem

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin bude ještě do konce tohoto roku hovořit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentury Interfax to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Detaily o tématech plánovaného rozhovoru ani o jeho formátu ale nesdělil.

"Skutečně se takový kontakt připravuje," uvedl Peskov na dotaz novinářů. O formátu jednání Putina se Sim je podle něj ale ještě předčasné hovořit.

Vztahy Ruska a Číny jsou navzdory ruské válce proti Ukrajině dobré, uvedla agentura DPA. Krátce před únorovou invazí na Ukrajinu Putin a Si podepsali prohlášení o strategickém partnerství, v němž uvedli, že neexistují žádné hranice spolupráce. Minulý týden jednal s čínským prezidentem v Pekingu místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Si tehdy řekl, že Čína doufá, že všechny strany zapojené do konfliktu na Ukrajině zachovají umírněnost a vyřeší krizi politickými prostředky.

Si a Putin se osobně setkali naposledy - a zároveň poprvé od únorové ruské invaze na Ukrajinu - v polovině září.

Mluvčí Kremlu Peskov dnes také řekl, že Putin už nehodlá do konce roku mluvit s žádným z představitelů západních zemí. Výslovně popřel, že by se plánoval telefonický rozhovor s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Témata:  Vladimír Putin Si Ťin-pching

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.