Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov ruským agenturám řekl, že jeho šéf strávil celý pátek na velitelství ruských sil. Vyslechl si podle něj zprávy o postupu speciální vojenské operace, jak Moskva nazývá svou agresi vůči sousední zemi, jednal s veliteli a vyžádal si od nich návrhy na další postup ruské armády. Ruské úřady přitom zveřejnily záběry, které jsou podle nich z jednání a z kterých vyplývá, že se jednání zúčastnili náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov, ministr obrany Sergej Šojgu a velitel ruských sil na Ukrajině Sergej Surovikin.

"Kreml pravděpodobně jednání zveřejnil, aby Putina prezentoval jako člověka, který je důkladně zapojen do plánování a vedení války na Ukrajině, a to po nedávné význačné kritice jeho role ve vedení válečného úsilí ze strany ultranacionalistické proválečné komunity," píše ISW. Kreml se tak podle tohoto institutu pravděpodobně snaží také rehabilitovat obraz ruského ministerstva obrany v reakci na jeho kritiku z proválečných kruhů.

Institut pro studium války se zároveň domnívá, že vzhledem k tomu, že Rusko ve válce s Ukrajinou nedosáhlo významných vítězství, tak se Moskva takovými způsoby snaží prezentovat obraz jednotného a funkčního vojenského velení.

Kreml se pravděpodobně pokouší rehabilitovat image ruského ministerstva obrany, aby vyvážil rostoucí vliv ultranacionalistických figur - především čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, šéfa soukromé žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepise Vagnerovy) skupiny Jevgenije Prigožina a jejich paralelních vojenských struktur, míní ISW.

Kreml se podle něj bude pravděpodobně nadále snažit chránit ministerstvo obrany před kritikou a zároveň podporovat rostoucí vliv proválečných ultranacionalistů. "Toto úsilí je neudržitelné a pravděpodobně bude i nadále vyvolávat konflikt mezi ruským ministerstvem obrany a ultranacionalistickou proválečnou komunitou," píše americký institut.

Ruské tiskové agentury mezitím v noci na dnešek s odvoláním na ministerstvo obrany uvedly, že Šojgu navštívil ruské vojáky v zóně speciální vojenské operace. Podle tiskové zprávy resortu obrany ministr "podnikl přelet nad oblastmi rozmístění vojsk a zkontroloval přední pozice ruských jednotek", hovořil s ruskými vojáky a vyslechl si zprávy velitelů o současné situaci a činnosti jednotek, napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.