Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krvavá fontána. Izraelští odpůrci chystané anexe zabarvili vodu doruda

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Z fontány v izraelském městě Petach Tikva dnes začala téct červená voda jako připomínka krve, která podle autorů projektu poteče po chystané izraelské anexi palestinského území. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua se má konkrétními přípravami anexe začít zabývat tento týden.

Za anexi zaplatíme krví stojí na nápisu, který někdo umístil na fontánu v Petach Tikva. Je na náměstí pojmenovaném po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož administrativa letos zveřejnila plán uspořádání izraelsko-palestinských vztahů. USA jsou podle něj připraveny uznat židovské osady, o jejichž anexi se uvažuje, za součást Izraele, avšak Palestinci mají dále vyjednávat o svém budoucím státě. Fontána byla uvedena do provozu loni jako děkovné gesto Trumpovi za uznání Jeruzaléma coby hlavního města Izraele, což šéf Bílého domu ohlásil v roce 2017.

Autoři "krvavé fontány" efektu dosáhli přidáním barviva do vody. Anexe by se mohla týkat až 30 procent území palestinského Západního břehu Jordánu, který Izrael obsadil za války v roce 1967 a od té doby na něm vystavěl židovské osady, v nichž žije zhruba půl milionu Izraelců.

Fountain in Petah Tikva’s Trump Square gushes fake blood in annexation protest https://t.co/vkPVRxhjvy

— The Times of Israel (@TimesofIsrael) June 29, 2020

"Některé kroky jsou nevratné. Nikdy nezapomeneme na hrůzy teroristických útoků, které jsme zažili v dětství. Anexe vyvolá bezpečnostní a ekonomickou katastrofu. A to vše kvůli politikům, kteří si zahrávají s ohněm na účet občanů prožívajících ekonomickou krizi," prohlásili organizátoři protestu v Petach Tikva v televizi.

Debata o anexi by mohla začít ve středu a podle izraelských sdělovacích prostředků byla armáda uvedena do pohotovosti z obav před rozpoutáním násilí na Západním břehu Jordánu.

V dohodě, již Netanjahu podepsal se svým koaličním partnerem Bennym Gancem, stojí, že vláda může začít usilovat o zabrání všech 132 osad a údolí řeky Jordán.

Témata:  Izrael Palestina

Související

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.