reklama

Za anexi zaplatíme krví stojí na nápisu, který někdo umístil na fontánu v Petach Tikva. Je na náměstí pojmenovaném po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož administrativa letos zveřejnila plán uspořádání izraelsko-palestinských vztahů. USA jsou podle něj připraveny uznat židovské osady, o jejichž anexi se uvažuje, za součást Izraele, avšak Palestinci mají dále vyjednávat o svém budoucím státě. Fontána byla uvedena do provozu loni jako děkovné gesto Trumpovi za uznání Jeruzaléma coby hlavního města Izraele, což šéf Bílého domu ohlásil v roce 2017.

Autoři "krvavé fontány" efektu dosáhli přidáním barviva do vody. Anexe by se mohla týkat až 30 procent území palestinského Západního břehu Jordánu, který Izrael obsadil za války v roce 1967 a od té doby na něm vystavěl židovské osady, v nichž žije zhruba půl milionu Izraelců.

"Některé kroky jsou nevratné. Nikdy nezapomeneme na hrůzy teroristických útoků, které jsme zažili v dětství. Anexe vyvolá bezpečnostní a ekonomickou katastrofu. A to vše kvůli politikům, kteří si zahrávají s ohněm na účet občanů prožívajících ekonomickou krizi," prohlásili organizátoři protestu v Petach Tikva v televizi.

Debata o anexi by mohla začít ve středu a podle izraelských sdělovacích prostředků byla armáda uvedena do pohotovosti z obav před rozpoutáním násilí na Západním břehu Jordánu.

V dohodě, již Netanjahu podepsal se svým koaličním partnerem Bennym Gancem, stojí, že vláda může začít usilovat o zabrání všech 132 osad a údolí řeky Jordán.

reklama