Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuleba připustil, že by Ukrajina mohla jednat s Ruskem o míru

Dmytro Kuleba
Dmytro Kuleba
Foto: Facebook Dmytro Kuleba

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba se domnívá, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který proběhne v polovině června. Hostit ho má Švýcarsko, delegace z Moskvy se nezúčastní. 

Kuleba v rozhovoru pro magazín Foreign Policy uvedl, že cílem mezinárodní konference o míru na Ukrajině je vytvoření koalice zemí se stejným přístupem k mírovému urovnání. "Potom je možné zapojit Rusko do jednání," poznamenal. 

Ukrajinský ministr zahraničí připustil, že podle zákonů diplomacie musí jednání zahrnovat obě strany. Podle jeho názoru je však tento případ specifický, protože rozhovory v letech 2014 až 2022 nezabránily invazi. Proto si Kuleba myslí, že dalším jednáním by měla předcházet porážka Ruska na bojišti, anebo vytvoření široké mezinárodní koalice. 

Šéf ukrajinské diplomacie také vyčítá Západu, že nedává dostatečně najevo, že s Ukrajinou počítá jako s budoucí součástí euroatlantického společenství. V rozhovoru připomněl i důležitou úlohu vztahů s Pekingem. Moskva je podle jeho názoru "úplně v rukou Číny".

Kuleba v souvislosti se schválenou americkou pomocí zdůraznil, že dodávky zbraní a střeliva ještě nezačaly, takže situace na frontě zůstává problematickou. Zmínil také, že ruský vojenský průmysl vykázal v posledních dvou letech větší efektivitu než západní. Proto vyzval ke změně tohoto stavu. 

Mírový summit proběhne v turistickém středisku Bürgenstock v kantonu Nidwalden nedaleko Luzernu ve dnech 15. a 16. června. Očekává se účast delegací z desítek zemí světa. Moskva opakovaně deklarovala, že by se nezúčastnila ani v případě pozvání. Švýcarsko totiž v jejích očích přestalo být neutrálním zprostředkovatelem. 

Témata:  válka na Ukrajině Dmytro Kuleba Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.