reklama

Přerušit muselo provoz i 15 zařízení a nemocnic v Port-au-Prince. Podle dětského lékaře Darlina Dorvila z univerzitní nemocnice La Paix v hlavním městě "řada nemocničních oddělení přestala fungovat kvůli problémům s dodávkami elektřiny, které nejsou stabilní". Nemocnice v posledních dnech nedostala dodávky pohonných hmot a nemůže ve větším rozsahu spustit dieselové agregáty. Lékaři se snaží pacienty rychle ošetřit a pak poslat domů.

Situace na ostrově komplikuje také třídenní generální stávka, která končí dnes. Předchozích stávek, které byly mimo jiné namířené proti působení kriminálních gangů, se významnou měrou účastnili zaměstnanci z dopravy a logistiky. Ti jsou často vystaveni násilí a požadavkům zločineckých skupin, které na Haiti kontrolují významné dopravní tepny.

Za problémy se zásobování pohonných hmot mohou podle agentury EFE právě gangy, které v uplynulých týdnech postavily na silnicích barikády a kontrolní stanoviště. Zločinecké skupiny de facto kontrolují řadu oblastí v Port-au-Prince, a to včetně té, kde jsou soustředěné sklady pohonných hmot.

Haiti, která je nejchudší zemí amerického kontinentu, sužuje politická krize i přírodní katastrofy. Po zavraždění prezidenta Jovenela Moïseho funguje přechodná vláda, která by měla pracovat na uspořádání parlamentních voleb. V srpnu část země postihlo ničivé zemětřesení, které způsobilo smrt přes 2000 osob i rozsáhlé škody na majetku.