Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic a jiných zdravotnických zařízení. Uvedla to dnes agentura EFE s odkazem na údaje Dětského fondu OSN (UNICEF). Dalším desítkám zařízení hrozí podobný osud, pokud se dodávky nepodaří v rozsáhlé míře obnovit. Situaci na ostrově komplikuje působení kriminálních gangů a třídenní generální stávka.
Přerušit muselo provoz i 15 zařízení a nemocnic v Port-au-Prince. Podle dětského lékaře Darlina Dorvila z univerzitní nemocnice La Paix v hlavním městě "řada nemocničních oddělení přestala fungovat kvůli problémům s dodávkami elektřiny, které nejsou stabilní". Nemocnice v posledních dnech nedostala dodávky pohonných hmot a nemůže ve větším rozsahu spustit dieselové agregáty. Lékaři se snaží pacienty rychle ošetřit a pak poslat domů.
Situace na ostrově komplikuje také třídenní generální stávka, která končí dnes. Předchozích stávek, které byly mimo jiné namířené proti působení kriminálních gangů, se významnou měrou účastnili zaměstnanci z dopravy a logistiky. Ti jsou často vystaveni násilí a požadavkům zločineckých skupin, které na Haiti kontrolují významné dopravní tepny.
Za problémy se zásobování pohonných hmot mohou podle agentury EFE právě gangy, které v uplynulých týdnech postavily na silnicích barikády a kontrolní stanoviště. Zločinecké skupiny de facto kontrolují řadu oblastí v Port-au-Prince, a to včetně té, kde jsou soustředěné sklady pohonných hmot.
Haiti, která je nejchudší zemí amerického kontinentu, sužuje politická krize i přírodní katastrofy. Po zavraždění prezidenta Jovenela Moïseho funguje přechodná vláda, která by měla pracovat na uspořádání parlamentních voleb. V srpnu část země postihlo ničivé zemětřesení, které způsobilo smrt přes 2000 osob i rozsáhlé škody na majetku.
Témata: Haiti, pohonné hmoty
Související
4. října 2022 21:16
24. ledna 2022 18:55
14. prosince 2021 17:46
14. září 2021 20:08
19. srpna 2021 19:13
18. srpna 2021 8:26