reklama

Hlavní poradce ukrajinského prezidenta pro diplomacii Žvovka v prohlášení napsal, že Ukrajina uspořádá čtvrté setkání národních bezpečnostních poradců koncem listopadu nebo začátkem prosince, přičemž "globální summit by se pak mohl konat v únoru 2024".

"Summit se určitě bude konat. Bude to symbolický začátek praktického realizování ukrajinského 'mírového plánu' a zároveň bude sumarizovat všechny výsledky, kterých již na této cestě bylo dosaženo," vysvětlil Žvovka.

Mírový plán je desetibodová agenda navržená ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Žádá obnovu územní celistvosti Ukrajiny, stažení ruských vojáků z okupovaných ukrajinských území, ochranu dodávek potravin a energií, bezpečnost jaderných zařízení a propuštění všech zajatců.

Zpráva o summitu přišla v období, kdy se Západ stále více obává, že válka v pásmu Gazy ztíží Ukrajině získávání širší diplomatické podpory ve světě, respektive, že konflikt na Blízkém východě odláká pozornost států od problému Ukrajiny.

Rozhovorů o ukrajinském mírovém plánu se Rusko nezúčastní. Moskva ho odmítá a tvrdí, že jej nelze realizovat. Žvovka uznal, že události na Blízkém východě mají vliv na priority zemí v tom regionu, ale poukázal na to, že na říjnových jednáních na Maltě byla přítomna Saúdská Arábie, Bahrajn i Katar.

"Nepotřebujeme summit jen proto, aby se nějaký konal. Přejeme si i co nejširší možnou účast lídrů globálního Jihu. Proto musíme pečlivě zvážit čas a místo summitu," dodal .

Zelenskyj ve čtvrtek informoval, že o přípravách summitu diskutoval s prezidenty Indonésie a Paraguaje a požádal je, aby se k tomuto úsilí přidali.