reklama

Podle dnešního sdělení ukrajinského ministerstva obrany se ve srovnání se sobotními údaji lidské ztráty agresora zvýšily o dvě stě vojáků vyřazených z boje. Stouply i počty materiálních ztrát ruských invazních sil. Dosud přišly o 582 tanků, 1664 dalších bojových obrněných vozidel, 294 dělostřeleckých systémů, 93 salvových raketometů a 52 prostředků protivzdušné obrany. Zničeno také bylo 121 bojových letounů, 127 vrtulníků, 73 bezpilotních letounů, 1144 automobilů a sedm válečných plavidel.

Na druhé straně i Moskva dnes zvýšila ztráty napadeného protivníka. Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podle agentury TASS řekl, že od začátku "speciální operace", jak Rusko svou agresi vůči sousednímu státu označuje, bylo zničeno 1656 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 169 salvových raketometů, 684 děl a minometů a 1503 speciálních vojenských vozidel. Ukrajinci podle něj také přišli o 289 bezpilotních letounů.

Konašenkov mimo jiné rovněž uvedl, že „vysoce přesnými zbraněmi velkého dosahu“ byl z moře zničen sklad raket pro protivzdušné systémy S-300 a střel Buk. Sklad se podle něj nacházel v obci Plesecke, ležící přibližně 30 kilometrů jihozápadně od Kyjeva.

Ukrajinská strana údaje o ztrátách svých sil neuvádí a zdrženlivá je v tomto ohledu i Moskva. V pátek ruské ministerstvo obrany přiznalo, že během "speciální operace" přišlo o život 1351 ruských vojáků. Údaj o lidských ztrátách Ukrajinců dnes Konašenkov neaktualizoval, v pátek tvrdil, že zatím přišli o 30.000 lidí, z toho o 14.000 z nich "nenávratně".

V důsledku ruské agrese bylo na Ukrajině zabito 136 dětí, v sobotu přibyly tři

Od začátku ruské invaze zahynulo na Ukrajině 139 dětí a přes 205 bylo zraněno. Na sociální síti Telegram to dnes sdělila ukrajinská generální prokuratura. Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková oznámila, že Kyjev a Moskva se pro dnešek dohodly na dvou humanitárních koridorech k evakuaci civilistů.

Generální prokuratura, která o rostoucím počtu dětských obětí ruských útoků informuje pravidelně, upřesnila, že nejvíce zabitých a zraněných dětí, 65, je do dneška hlášeno z Kyjevské oblasti. Doněcká oblast jich registruje 53 a Charkovská 45.

V sobotu ráno prokuratura uváděla 136 mrtvých a 199 zraněných dětí. V zemi tak během prvního dne tohoto víkendu podle dnešních údajů přibyly tři zabité a šest zraněných dětí.

Vicepremiérka Vereščuková podle agentury Reuters uvedla, že pro dnešek jsou dojednány dva humanitární koridory k evakuaci civilních osob z frontových oblastí, včetně umožnění odjezdu lidí v osobních autech z obklíčeného Mariupolu.

Na sobotu se Kyjev a Moskva dohodly na vytvoření deseti humanitárních koridorů. Večer pak Vereščuková podle agentury Unian sdělila, že všechny fungovaly a podařilo se díky nim z obležených měst a obcí přesunout 5208 civilistů.

Nalezení smírného řešení nemusí být jednoduché

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.