Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev označil Putinův návrh na ukončení války za absurdní. Stoltenberg se mu vysmál

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).
Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).
Foto: NATO

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, napsala agentura Reuters.

Putin ve svém projevu uvedl, že Rusko by válku na Ukrajině mohlo ukončit pouze tehdy, pokud se Kyjev vzdá ambice vstoupit do NATO a zároveň předá celé čtyři své oblasti, které si Moskva nárokuje a nezákonně anektovala v minulém roce.

"Je absurdní, aby se Putin, který spolu se svými komplici naplánoval, připravil a uskutečnil největší ozbrojenou agresi v Evropě od druhé světové války, prezentoval jako mírotvůrce," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí ve svém prohlášení.

Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že Putin není v pozici, aby mohl Ukrajině diktovat podmínky pro ukončení války. Také uvedl, že se v blízké budoucnosti neočekává rozšíření NATO.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg tvrdí, že podle Putinova návrhu, který nebyl vypracován "v dobré víře," by se Ukrajinci měli vzdát "podstatně většího území, než jaké Rusko dosud dokázalo obsadit."

Poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podolak pro Reuters řekl, že ruský prezident nabízí Ukrajině, aby "přiznala porážku, legálně se vzdala svých území ve prospěch Ruska a také své geopolitické suverenity."

Podle agentury TASS dnes Putin hovořil o dialogu s Ukrajinou, s níž Rusko zahájilo válku invazí do východní části země. Stažení ukrajinských vojáků z východu Ukrajiny označil za podmínku pro rozhovory s Kyjevem.

Ukrajinské jednotky podle něj musí opustit Donbas a Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které Rusko částečně okupuje. Až to učiní a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena jednat.

Kyjev naopak požaduje úplné stažení ruských invazních sil z ukrajinského území a obnovení ukrajinské celistvosti.

Témata:  válka na Ukrajině Jens Stoltenberg Vladimír Putin

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy