Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev s naší pomoci může na Rusy opět útočit v roce 2025, věří Bílý dům

Jake Sullivan
Jake Sullivan
Foto: Wikimedia Commons

Ukrajina se schválenou vojenskou pomocí Spojených států udrží obranu a v roce 2025 může i zaútočit, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Ukrajina se pokusí spustit novou protiofenzívu v roce 2025 poté, co se projeví infuze v podobě americké vojenské pomoci v hodnotě 61 miliard dolarů, která má zabránit Rusku dosáhnout dalších zisků v letošním roce, uvedl podle Financial Times poradce USA pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Během sobotního projevu na FT Weekend Festivalu ve Washingtonu Sullivan vyjádřil očekávání pokroku Ruska na bojišti v nadcházejícím období, přestože nový finanční balíček schválený minulý měsíc ještě nepřinesl okamžité výsledky. Podle něj není možné „přepnout vypínač“ ihned.

Nicméně dodal, že s novou pomocí z Washingtonu by mělo Ukrajině být umožněno udržet frontovou linii v průběhu roku 2024 a odolat ruskému útoku. Jeho slova naznačují, že Bílý dům očekává, že by se Ukrajina mohla pokusit postoupit vpřed a znovu získat území, které Rusové zabrali.

Tento postoj představuje nejjasnější stanovisko Bílého domu k vývoji konfliktu, a to v případě, že bude Joe Biden znovu zvolen prezidentem v listopadu, jak uvedl Financial Times. Nicméně jakákoli nová ukrajinská ofenziva v roce 2025 bude záviset na schválení dalšího financování Kongresem a souhlasu Bílého domu.

Naopak, bývalý prezident Donald Trump a předpokládaný republikánský kandidát vyjadřoval skeptický postoj k pomoci Ukrajině a sliboval rychlé ukončení konfliktu prostřednictvím jednání.

Ukrajinští představitelé vyjádřili naději, že v příštím roce může dojít ke změně ve vývoji války. Minulý měsíc v rozhovoru pro německý časopis Bild ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že ačkoli existuje plán na případnou protiofenzívu, jakýkoli takový vývoj bude záviset na získání dodatečné pomoci od západních spojenců.

I když jsou zásoby a zbraně na cestě na frontu díky schválené americké pomoci, nedostatek vojáků stále zůstává kritickým faktorem. Mnoho Ukrajinců váhá vstoupit do armády kvůli obavám z nedostatečného velení a nedostatku zbraní. Ukrajinské vedení se snaží tyto problémy řešit pomocí různých metod náboru a zlepšením podmínek pro vojáky. Je však stále nejisté, jaký vliv budou mít tato opatření spolu s novými balíčky pomoci na rozhodnutí vojáků.

Témata:  válka na Ukrajině Bílý dům USA Jake Sullivan

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy