Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev se kvůli destrukci Kachovské přehrady obrací na Haag

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v nizozemském Haagu informace spojené s úterním zničením Kachovské přehrady na řece Dněpr. Kyjev a Moskva se z něj viní navzájem.

Na webu o tom s odkazem na zveřejněné prohlášení informovalo Rádio Svobodná Evropa. Kostin rovněž uvedl, že informoval hlavního prokurátora ICC Karima Khana o dopadech zničení vodní nádrže.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v úterý na tiskové konferenci v Kyjevě podle serveru Meduza řekl, že Ukrajina se hodlá obrátit na Mezinárodní trestní soud kvůli zničení Kachovské přehrady. "Dopady budeme znát do týdne, až opadne voda. Víme, že pod vodou se ocitne 35 až 80 obcí, že budou problémy s dodávkami pitné vody," prohlásil včera Zelenskyj.

Rusko zodpovědnost za poškození přehrady odmítá. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov naopak v úterý podle státní agentury TASS sdělil, že k ničivým záplavám došlo v důsledku ukrajinské sabotáže.

Povodeň způsobená zničením Kachovské přehrady ohrožuje desítky tisíc lidí, ačkoliv přesné informace o možném počtu obětí katastrofy zatím nejsou k dispozici. Voda s sebou odnesla na 1800 domů.

Témata:  Ukrajina válka na Ukrajině ICC

Aktuálně se děje

9:16

Egypt je na letní dovolenou ideální. Na tyto věci si ale dejte pozor

Egypt je jednou z nejoblíbenějších destinací pro turisty z celého světa, včetně Čechů. Krásné pláže, starověké památky a výhodné ceny lákají každoročně statisíce návštěvníků. Přesto je dobré být obezřetný a věnovat pozornost několika důležitým aspektům, které vám pomohou vyhnout se nepříjemnostem a užít si dovolenou naplno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.