Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu podnikli Rusové za poslední den dva raketové a 32 dalších leteckých útoků a ve 40 případech útočili pomocí salvových raketometů. Rovněž dvakrát útočili protiletadlovými střelami S-300 a zasáhli civilní infrastrukturu ve městě Slovjansk na východě Ukrajiny.

Jak uvedl ukrajinský generální štáb, ruské jednotky podnikly neúspěšné útočné operace v oblasti obcí Chromovo asi tři kilometry západně od Bachmutu a Bogdanovky, která leží asi pět kilometrů severozápadně od města.

Rusové tvrdí, že se jim podařilo zajistit tři nespecifikované čtvrti města a mají kontrolu nad 80 procenty Bachmutu, včetně hlavních administrativních budov. Západní analytici ale nemohou tyto informace "vizuálně potvrdit". ISW se proto drží svého staršího odhadu a sice, že Rusové obsadili nejméně 76,5 procenta Bachmutu.

Podle Kyjeva se ruské invazní síly nadále soustředí na ofenzivy ve směrech na města Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marijinka. Na dalších místech jsou nepřátelské síly v defenzivě, tvrdí ukrajinské vojenské velení. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

V obranných operacích pokračovaly ruské jednotky za uplynulých 24 hodin také v Záporoží a okolí Chersonu. Tam Rusové ostřelovali více než 35 osad.

Ruské jednotky odřízly obránce od posil a ústupu, tvrdí Moskva

Ruské jednotky blokují cesty do Bachmutu, ukrajinské síly odřízly od posil a zbavily je možnosti ústupu, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda ale popřela, že by ruské síly obklíčily ukrajinské obránce Bachmutu, a tvrzení o obklíčení města zpochybnil i šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny. Východoukrajinské město je už dlouhé měsíce v epicentru krvavých bojů. V poslední době se zdá, že zde Rusové postupují, poznamenala agentura AFP. Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruské výsadkové jednotky, které na křídlech poskytují podporu útočným oddílům Wagnerovy skupiny při vytlačování ukrajinských sil z centra města, "blokují přepravu záloh ukrajinských ozbrojených sil do města a možnost ústupu nepřátelských sil", řekl dnes novinářům podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva, generál Igor Konašenkov.

"To neodpovídá skutečnosti," řekl AFP mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Ujistil, že ukrajinská armáda má stále možnost zásobovat obránce Bachmutu potravinami, municí a léky, jakož i evakuovat z města raněné.

Tvrzení ruského ministerstva zpochybnil i jeho ruský rival, šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, jehož žoldnéři nesou hlavní tíhu bojů o Bachmut. O úplném obklíčení se podle něj ještě nedá mluvit, ukrajinská armáda je s to posílat obráncům města posily. "Ukrajinská armáda pokračuje v přivádění posil a odesílá je do města. Pokračují těžké a krvavé boje, a tak je předčasné hovořit o úplném obklíčení Bachmutu," citovala AFP z vyjádření Prigožina, podle kterého Rusové dobyli čtyři pětiny města.

Ukrajinská agentura Unian dnes ráno s odvoláním na analýzu amerického Institutu pro studium války (ISW) napsala, že v Bachmutu pokračují tvrdé boje, ruské jednotky ale podle všeho za uplynulý den v oblasti nedosáhly žádných potvrzených zisků. Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu ruské jednotky podnikly neúspěšné útočné operace v oblasti obcí Chromove, která leží asi tři kilometry západně od Bachmutu, a Bohdanivka, která se nachází asi pět kilometrů severozápadně od města.

Pokračující obrana Bachmutu podle Kyjeva způsobuje ruským silám těžké ztráty před chystanou ukrajinskou protiofenzívou.

reklama