Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev žádá o větší svobodu při útočení na cíle v Rusku

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Kyjev bude naléhat na své spojence, aby poskytli ukrajinské armádě více svobody při zasahování vojenských cílů v Rusku západními zbraněmi. Uvedl to v pondělí ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, píše agentura AFP.

Spojené státy minulý týden za jistých podmínek povolily Ukrajině zasahovat některé vojenské cíle v Rusku americkými zbraněmi v rámci úsilí odrazit ruskou ofenzívu v Charkovské oblasti.

" Není to 100procentní povolení. Jsou s ním spojena určitá pravidla, která je třeba dodržovat, " řekl Kuleba na tiskové konferenci s estonským ministrem zahraničních věcí Margusem Tsahknem. " Budeme pokračovat ve spolupráci s našimi spojenci na rozšíření rozsahu uplatňování " souhlasu používat západní zbraně k útokům proti cílům na území Ruska, dodal.

Tato záležitost rozdělila partnery Ukrajiny. Někteří se zdráhají dát Ukrajině takové povolení pro obavy, že by je to mohlo přiblížit k přímému konfliktu s Ruskem.

Šéf ukrajinské diplomacie také uvedl, že Rusko se různými způsoby snaží odradit země od účasti na mírovém summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle jeho slov se Moskva veřejně snaží summit zdiskreditovat a vyzývá státy, které se na konferenci chystají, aby na ni vyslaly zástupce na nízké úrovni.

" Tyto pokusy o narušení summitu jsou systematické a mají nebývalý rozsah, což opět potvrzuje, že děláme vše správně, " řekl Kuleba. Dodal, že Moskva své snahy zaměřuje na asijské, africké a jihoamerické země.

Mírový summit o Ukrajině bude hostit Švýcarsko na žádost ukrajinského prezidenta 15. a 16. června v hotelovém komplexu Bürgenstock na břehu Vierwaldstattského jezera. Účast potvrdilo přibližně 100 zemí a organizací. Rusko na něj nebylo pozváno.

Kreml mírový summit několikrát označil za zbytečný a vzhledem k neúčasti Ruska odsouzen k neúspěchu.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy