Ukrajina podle něj získala zpět také tělo izraelského občana Dmytra Fialky, jenž na ukrajinské straně bojoval proti ruským invazním jednotkám. Moskva zatím výměnu nepotvrdila.

"Všichni působili v místech, kde se odehrávaly prudké boje," napsal Jermak na twitteru, kde rovněž zveřejnil fotografii vojáků. "Mnoho z těchto lidí bylo považováno za nezvěstné," dodal šéf prezidentské kanceláře, který zároveň přislíbil osvobodit všechny válečné zajatce.

Ukrajinské ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných území podle agentury Ukrinform o několik hodin dříve oznámilo, že se po náročných jednáních podařilo získat těla 62 padlých ukrajinských obránců. A to včetně bojovníků, které byli zadržováni ve věznici Olenivka, která se nachází na území ovládaném proruskými separatisty.

V červenci přišla zpráva, že při ostřelování Olenivky zahynulo pět desítek ukrajinských válečných zajatců. Z útoku se Ukrajina a Rusko obvinily navzájem. Stanice CNN na základě svého vyšetřování dospěla k závěru, že ruská verze událostí je s vysokou pravděpodobností smyšlená.

Ke konci září si Ukrajina a Rusko nečekaně vyměnily zajatce. Tato výměna je považovaná za největší od začátku ruské invaze. Ukrajině se podle úřadů podařilo ze zajetí dostat 215 lidí, mezi nimi i někdejší obránce Mariupolu, včetně velitelů pluku Azov. Kyjev na oplátku propustil 55 ruských nebo proruských zajatců a Viktora Medvedčuka, vůdce zakázané proruské strany, který čelil obvinění z vlastizrady. Kolik případně propustil Kyjev ruských zajatců tentokrát, není jasné.

reklama