"S takovýmto výsledkem nemůžeme být spokojeni," řekl Laschet z pódia, kde stála i dosluhující konzervativní kancléřka Angela Merkelová. "Uděláme vše pro to, aby spolková vláda vznikla pod vedením unie," řekl.

Laschet také prohlásil, že bylo od samého počátku jasné, že volby nebudou snadné, neboť unie nevstupovala do voleb s kancléřem, který by funkci obhajoval. Merkelová po 16 letech v čele Německa nekandidovala a z politiky odchází. Podle Lascheta bude nutné sestavit koalici třech stran, což je pro ostatní politické subjekty velká výzva. "Potřebujeme koalici, která bude pro budoucnost Evropy," dodal.

Laschetovy kancléřské ambice podpořil i bavorský premiér a šéf bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder. "Společně povedeme rozhovory," řekl. V první fázi sondovacích rozhovorů půjde podle Södera o to, zda bude možné nalézt základ pro koalici rozumu. Cílem je sestavit vládu pro modernizaci a stabilitu.

Scholz v projevu k příznivcům naopak výkon SPD ve volbách ocenil, neboť si oproti volbám před čtyřmi lety o několik procentních bodů polepší. "A to je velký úspěch SPD," řekl. "Z volebního výsledku mám radost," řekl. V projevu slíbil, že chce společnosti vrátit důstojnost, věnovat se modernizaci a bojovat proti klimatickým změnám přechodem na bezuhlíkové energetické zdroje.

Spokojená nebyla ani kancléřská kandidátka Zelených Annalena Baerbocková, která se přihlásila k vlastním chybám na počátku kampaně. "Chtěli jsme více," řekla. "Nedosáhli jsme toho kvůli vlastním chybám, kvůli mým vlastním chybám," řekla. Baerbockovou doprovázelo několik skandálů týkajících se zkrášlení životopisu či obvinění z plagiátorství při psaní knihy.

Oslavy po zveřejnění odhadů propukly u svobodných demokratů (FDP). "FDP dosáhla jednoho z nejlepších volebních výsledků v historii," řekl šéf této liberální strany Christian Lindner za jásotu příznivců. Lindner již na jaře prohlašoval, že chce, aby pozice FDP byla natolik silná, že bez ní nebude sestavení vlády možné. Do takové pozice se strana nyní dostala s výjimkou pokračování velké koalice SPD a CDU/CSU, což se nyní jeví jako nereálné.

"Politický střed vzešel posílen, strany na okraji politického spektra jsou oslabeny," řekl Lindner s tím, že vzkaz voličů je jasný. "Občané chtějí středovou vládu," dodal. Je to podle něj dobrá zpráva o německé demokracii. Největší shodu vidí v možné koalici s CDU/CSU a Zelenými. Takové řešení ale po volbách před čtyřmi lety, kdy jednání vedla dosluhující kancléřka Merkelová, ztroskotalo. Lindner to tehdy zdůvodnil tak výrazným vzájemným nesouladem, že nebylo možné najít společnou představu o modernizaci země.