Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si dnes v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem postěžoval, že americká "propagandistická kampaň" o údajně chystané ruské invazi vede Kyjev k sabotáži mírových dohod z Minsku. Uvedla to agentura TASS.
Blinken, který avizoval telefonát s Lavrovem jako pokus odvrátit ruskou invazi na Ukrajinu, ke které by mohlo dojít "kdykoliv", vybízel ke snížení napětí a varoval před důsledky invaze. Moskva popírá, že by měla v úmyslu sousední zemi napadnout, nicméně u hranic s Ukrajinou soustředila desítky tisíc vojáků.
Blinken v telefonickém rozhovoru Lavrovovi sdělil, že diplomatická cesta k zabránění konfliktu Ruska s Ukrajinou zůstává otevřená, ale je nutné, aby Moskva přispěla ke snížení napětí. Blinken také varoval, že případná ruská invaze povede k "rozhodné, masivní a jednotné odpovědi" z obou břehů Atlantiku, uvedla agentura AFP s odvoláním na mluvčího americké diplomacie.
"Ministr (Lavrov) zdůraznil, že propagandistická kampaň o 'ruské agresi' proti Ukrajině, rozvinutá USA a jejich spojenci, má za cíl provokovat a povzbuzuje úřady v Kyjevě k sabotáži minských dohod a ke zhoubným pokusům vyřešit problémy Donbasu silou," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí podle TASS.
Minské dohody před lety ukončily velké boje mezi ukrajinskými vojsky a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny, ale až dosud se nepodařilo postoupit s politickým urovnáním konfliktu. Zodpovědnost za to si vzájemně vyčítají Moskva a Kyjev. Rusko, které popírá své zapojení do konfliktu, se snaží přimět Kyjev k přímým jednáním se separatisty, což ukrajinská strana odmítá, protože jednání s "loutkami Moskvy" pokládá za zbytečné. Moskva naopak odmítá s ukrajinskými představiteli jednat o jejich domácích záležitostech. Moskva označuje konflikt v Donbasu za "občanskou válku", Kyjev jej pokládá za agresi Ruska, které obviňuje z "dočasné okupace" ukrajinských území, včetně anektovaného ukrajinského poloostrova Krymu.
Lavrov podle agentury dnes také sdělil Blinkenovi, že odpovědi Spojených států a Severoatlantické aliance na ruské návrhy bezpečnostních záruk ignorují ustanovení, která Moskva pokládá za klíčová, a sice navrhované závazky, že se NATO nerozšíří a že nerozmístí útočné zbraně poblíž hranic Ruska. Lavrov zdůraznil, že tato skutečnost bude ústřední v ruském vyhodnocení americké a alianční odpovědi, o čemž budou západní kolegové vyrozuměni.
Ruský ministr také připomněl Blinkenovi závazky o nepřípustnosti kroků, které by porušovaly závazky ohledně nedělitelnosti bezpečnosti v euroatlantickém prostoru, dodal TASS.
Blinken ještě před jednáním s Lavrovem upozornil, že západní spojenci sledují "velice znepokojivé známky zvyšování napětí ze strany Ruska, zejména příchod nových jednotek na hranice s Ukrajinou". "Pokud má Rusko skutečně zájem diplomacií a dialogem vyřešit tuto krizi, kterou samo vytvořilo, jsme k tomu připraveni. Musí se tak však dít v souvislosti se zmírněním napětí. Zatím jsme však z Moskvy viděli jen zvyšování napětí," řekl.
Témata: Ukrajina, Sergej Lavrov
Související
23. listopadu 2024 9:50
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 12:39
10. listopadu 2024 15:19
10. listopadu 2024 10:02
3. listopadu 2024 19:29