"Jednání se mohou konat pouze na základě zohlednění ruských zájmů," řekl Lavrov po jednání s Çavuşogluem. "Na těchto principech bude nový světový řád založen," dodal ruský ministr zahraničí.

Çavuşoglu prohlásil, že Turecko bude pokračovat v úsilí o ukončení války pomocí vyjednávání. V kontextu zpráv o chystané protiofenzivě Ukrajiny současně vyjádřil obavy, že boje na Ukrajině se ještě zintenzivní, uvedla agentura Reuters.

Lavrov v Ankaře také pohrozil, že se Moskva přestane řídit dohodou umožňující vývoz ukrajinského obilí, pokud Západ bude dál klást překážky vývozu ruských hnojiv a potravin. Podle něj je vývoz obilí a hnojiv z Ruska omezován tím, že nemá dostatečný přístup k pojištění a platebnímu systému SWIFT. Ty evropské státy, které mají přebytek ukrajinského obilí, Lavrov pak vyzval, aby část tohoto obilí darovaly chudým zemím.

Turecko, které je členem NATO, se ve více než 13 měsíců trvající válce na Ukrajině staví do role prostředníka mezi Kyjevem a Moskvou. Takzvaná obilná dohoda, kterou Ankara a OSN zprostředkovaly s Ruskem a Ukrajinou loni v červenci, má za cíl bojovat proti globální potravinové krizi. Tu zhoršila ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru a ruská blokáda ukrajinských černomořských přístavů. V březnu Moskva oznámila její prodloužení o dalších 60 dní, ačkoliv Ankara a Kyjev naléhaly na prodloužení o 120 dní.

reklama