Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lavrov: Mír na Ukrajině je možný, jen když povede k novému řádu bez nadvlády USA

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov
Foto: BBC

Mírové rozhovory o Ukrajině budou možné pouze tehdy, pokud jejich cílem bude nastolení nového světového řádu bez nadvlády Spojených států. Podle agentury AFP to při návštěvě Ankary dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Jeho turecký protějšek Mevlüt Çavuşoglu vyjádřil obavu, že boje na Ukrajině na jaře ještě zesílí.

"Jednání se mohou konat pouze na základě zohlednění ruských zájmů," řekl Lavrov po jednání s Çavuşogluem. "Na těchto principech bude nový světový řád založen," dodal ruský ministr zahraničí.

Çavuşoglu prohlásil, že Turecko bude pokračovat v úsilí o ukončení války pomocí vyjednávání. V kontextu zpráv o chystané protiofenzivě Ukrajiny současně vyjádřil obavy, že boje na Ukrajině se ještě zintenzivní, uvedla agentura Reuters.

Lavrov v Ankaře také pohrozil, že se Moskva přestane řídit dohodou umožňující vývoz ukrajinského obilí, pokud Západ bude dál klást překážky vývozu ruských hnojiv a potravin. Podle něj je vývoz obilí a hnojiv z Ruska omezován tím, že nemá dostatečný přístup k pojištění a platebnímu systému SWIFT. Ty evropské státy, které mají přebytek ukrajinského obilí, Lavrov pak vyzval, aby část tohoto obilí darovaly chudým zemím.

Turecko, které je členem NATO, se ve více než 13 měsíců trvající válce na Ukrajině staví do role prostředníka mezi Kyjevem a Moskvou. Takzvaná obilná dohoda, kterou Ankara a OSN zprostředkovaly s Ruskem a Ukrajinou loni v červenci, má za cíl bojovat proti globální potravinové krizi. Tu zhoršila ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru a ruská blokáda ukrajinských černomořských přístavů. V březnu Moskva oznámila její prodloužení o dalších 60 dní, ačkoliv Ankara a Kyjev naléhaly na prodloužení o 120 dní.

Témata:  Sergej Lavrov válka na Ukrajině USA

Související

Aktuálně se děje

15:10

9:07

Kauza Signal se opakuje. Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace s rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.