reklama

Podle místních médií se koncem minulého týdne také Španělsko přidalo k Itálii, Francii či Německu v testování léku remdesivir, který před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem a s jehož testy začaly minulý měsíc ve Spojených státech.

"Zapojíme do této studie 195 lidí," řekl k testování dvou léků v Katalánsku podle deníku La Vanguardia epidemiolog Oriol Mitja který v minulosti proslul úspěšnou léčbou kožního onemocnění frambézie na Papui Nové Guineji.

Výsledky klinické studie by měly být za tři týdny, uvedly dnes katalánské úřady. Cílem je zastavit šíření nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Experti doufají, že by nyní testované léky mohly pomoci v ranné fázi nákazy.

Už v pátek se tři nemocnice v Baskicku, Katalánsku a Madridu zapojily do testování léku remdesivir. Právě tyto tři španělské regiony hlásí nejvíce případů ve Španělsku, které je po Itálii druhou nejhůře postiženou zemí v Evropě a čtvrtou na světě. Třetí je Írán a první Čína, odkud se nákaza začala šířit loni koncem roku. K dnešnímu dni bylo dosud ve Španělsku potvrzeno 8744 případů nákazy, z toho 297 lidí už na nemoc COVID-19 zemřelo.

Nejvíce případů nákazy a úmrtí je hlášeno z madridského regionu, kde se od února potvrdilo už na 4670 případů nákazy, z toho 213 lidí zemřelo. Dnes bylo oznámeno, že pozitivní test na koronavirus má i předsedkyně madridské regionální vlády Isabel Díazová Ayusová.

Španělská vláda o víkendu vyhlásila kvůli šíření koronaviru nouzový stav, který mimo jiné omezuje pohyb v ulicích. Lidé smí jen do práce, na nákup potravin a nutného zboží či k naléhavé návštěvě lékaře.

Zavřeny jsou také školy v celé zemi. Omezena byla v této souvislosti i veřejná doprava v očekávání menšího počtu lidí cestujících do práce, mnozí totiž pracují z domova. V Barceloně se nicméně ráno i tak zaplnily některé linky metra, uvedl server elperiodico.com.

Kvůli koronaviru dnes také oznámila baskická vláda, že odkládá regionální volby, které se tam měly konat 5. dubna. Nové datum určí, až skončí ve Španělsku nouzový stav.

reklama