reklama

Britský premiér Boris Johnson v pondělí potvrdil, že většina omezení v Anglii skončí 19. července v takzvaný "Den svobody". Ve čtvrtek nicméně prohlásil, že by Britové měli nadále dodržovat jistá preventivní opatření; neuvedl ale žádné podrobnosti.

Britský lékařský svaz (BMA) chce, aby lidé nadále používali roušky a soustředili se na větrání objektů poté, co začal počet nově nakažených covidem-19 opět prudce stoupat. Za pátek přibylo 27.125 nových případů nákazy.

"Tyto údaje společně se zvýšením počtu hospitalizovaných naznačují, že by bylo z hlediska veřejného zdraví nesprávné zrušit 19. července všechna omezení anebo ve veřejnosti vzbudit očekávání, že se vrátíme ke stavu před covidem, kdy nikdo nebude muset dodržovat žádná opatření," řekl dnes předseda rady BMA, doktor Chaand Nagpaul stanici Sky News.

V Británii se nyní šíří nakažlivější mutace koronaviru nazvaná delta; za měsíc přibylo prokázaných případů této infekce čtyřikrát, informovala v pátek vládní zdravotní agentura Public Health England (PHE). Podle PHE zatím laboratoře prokázaly přes 160.000 případů nákazy mutací delta, kterou vědci poprvé odhalili v Indii.

V Británii, která má 66 milionů obyvatel, už více než 45 milionů lidí dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19, 33,2 milionu z nich už má obě dávky očkování.

reklama