reklama

S odkazem na úterní sdělení amerického ministerstva spravedlnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Brandenburg, který pracoval v nemocnici v Graftonu ve státě Wisconsinu, se v únoru přiznal k nedovolenému zacházení se spotřebním zbožím, které se pojí s rizikem ublížení na zdraví či smrti další osoby. Lékárník podle soudních dokumentů loni v prosinci dvakrát po sobě během noční služby záměrně z nemocniční lednice vyndal krabici s ampulkami vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna. Několik hodin je nechal mimo chladničku, než je vrátil zpět k následnému podání. Znehodnotil tak přes 500 dávek vakcíny. Zmíněné vakcíny pak byly podány 57 lidem.

Brandenburg se přiznal, že věřil konspiračním teoriím o vakcínách, a myslí si, že jsou dílem ďábla. Se svými názory na očkování se nejméně dva roky svěřoval svým kolegům. Když měl v minulosti dostat vakcínu proti chřipce, tajně ji podle soudních dokumentů nahradil fyziologickým roztokem a přesvědčil několik svých kolegů, aby udělali totéž. V prohlášení po vynesení rozsudku muž uvedl, že přijímá odpovědnost za své činy a pociťuje "velkou hanbu". Podle místních novin se omluvil svým kolegům, rodině a obyvatelům města.

Skladování a přeprava vakcíny od společnosti Moderna vyžadují teploty hluboko pod bodem mrazu. Před podáním však lze neotevřené ampulky až 30 dní uchovávat v lednici. Stejně jako vakcína proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech využívá vakcína od Moderny průlomovou technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA). Tato metoda je přirovnávána k návodu pro imunitní systém, který jej naučí bojovat s virem. Jen v USA bylo podáno 124 milionů dávek vakcín od Moderny.

reklama