Francouzské úřady v období od 1. června do 15. září zaznamenaly celkem 10.420 nadúmrtí, přičemž Francie letos zažila druhé nejteplejší léto od roku 1900. Z toho 2816 lidí zemřelo ve dnech, na které byla vydána výstraha kvůli vysokým teplotám. Nadúmrtí ukazuje, kolik lidí zemřelo v určitém časovém úseku navíc oproti dlouhodobému průměru ve stejném časovém úseku.

Nejvíce nadúmrtí zaznamenaly regiony Auvergne-Rhône-Alpes, Provence-Alpes Côte d'Azur, Nová Akvitánie a Okcitánie. Vysoké teploty nejvíce zasáhly seniory ve věku 75 let a více, až 2272 jich zemřelo pravděpodobně v důsledku komplikací způsobených extrémním horkem.

Vysoké teploty letos zasáhly i seniory v dalších zemích. Anglie letos zaznamenala nejvyšší počet nadúmrtí osob starších 65 let způsobených horkým počasím od roku 2004.

Mnoho nadúmrtí ve Francii pravděpodobně zapříčinilo také onemocnění covid-19. V nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních bylo během vlny veder zaznamenáno 894 úmrtí v souvislosti s touto infekcí. Nemoc podle úřadů mohla zvýšit zranitelnost některých lidí vůči horku a naopak vysoké teploty pravděpodobně přispěly ke zhoršení zdravotního stavu některých lidí s covidem-19.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno uvedla, že s vlnami veder, které letos v létě zasáhly Evropu, přímo souvisí nejméně 15.000 úmrtí. Nejvíce úmrtí v souvislosti s vysokými teplotami letos zaznamenalo Německo (4500), Španělsko (4000) a Británie (3200). WHO tyto údaje zveřejnila v předběžné zprávě a uvedla, že konečná čísla budou pravděpodobně ještě vyšší.

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) varovala, že počet úmrtí souvisejících s vlnami veder se bez klimatických a adaptačních opatření výrazně zvýší. Při oteplení o tři stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou by roční počet úmrtí v Evropě mohl vzrůst na 90.000.

reklama