Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Leyenová pohrozila omezením vývozu vakcín mimo EU

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: Instagram

Evropská unie přehodnotí, zda vyvážet vakcíny proti covidu-19 do zemí, které samy očkovací látky nevyvážejí či již naočkovali výrazně více obyvatel. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve zjevné narážce na unijní export vakcín do Británie či Spojených států. Unie se potýká s nedostatkem očkovacích látek a usiluje o to, aby měla přístup i k vakcínám vyrobeným mimo své území.

"Pokud se situace nezmění, budeme muset přehodnotit, jak vyvážet do zemí vyrábějících vakcíny, a to v závislosti na jejich otevřenosti," prohlásila dnes šéfka unijní exekutivy. Důležitým kritériem podle ní bude i to, jak velkou část populace již konkrétní země naočkovala. Británie či USA, z nichž do unijních zemí vakcíny neputují, jsou v tom výrazně napřed.

EU se dosud snažila neomezovat export vakcín vyrobených farmaceutickými firmami v unijních zemích. Koncem ledna sice zavedla pro společnosti povinnou registraci vývozu, zakázala jej však zatím jen v jednom ze zhruba tří stovek případů.

Zatímco komise až dosud chtěla k omezení sahat v zájmu ochrany volného trhu pouze výjimečně, některé země jako Francie či Itálie prosazují ráznější přístup.

Témata:  Ursula von der Leyenová očkování

Související

Aktuálně se děje

21. března 2026 21:54

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Vláda by mohla využít zásoby ze státních rezerv

Vládní koalice opakovaně jedná o cenách pohonných hmot v Česku, které reagují na události na Blízkém východě. Podle Radima Fialy (SPD) by se mohlo zvážit i použití paliv ze státních rezerv. Opoziční poslanec Zdeněk Hřib (Piráti) v té souvislosti navrhl snížení daně na základní potraviny.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy