Henryho vystoupení přišlo poté, co na obou stranách hranice u texaského města Del Rio vyvolal krizi příchod desetitisíců migrantů, z nichž většinu podle médií tvořili lidé právě z Haiti. Pod přeshraničním mostem vznikl na americké straně rozsáhlý utečenecký tábor a vláda prezidenta Joea Bidena tento týden čelila mezinárodní kritice kvůli zásahu jezdecké jednotky pohraniční stráže a kvůli hromadnému vyhošťování běženců zpět na Haiti.

"Během posledních dní mnohé z nás šokovaly snímky toho, s jakým zacházením se u hranice mezi Mexikem a Spojenými státy setkalo vícero mých krajanů," citovala Henryho agentura AFP. Zásah, při kterém minulou neděli příslušníci pohraniční stráže na břehu řeky Rio Grande na koních honili migranty přicházející z Mexika, v pátek odsoudil i prezident Biden.

Haitský premiér se vyjádřil i k otázce vracení běženců na Haiti. "Aniž bychom chtěli zpochybňovat právo svrchovaného státu kontrolovat příchody cizinců na jeho území nebo posílat zpět do jejich zemí ty, kdo přišli nelegálně, máme za to, že mnohé dnes prosperující státy byly vybudovány díky postupným vlnám migrantů a uprchlíků," řekl. Migrace podle něj nevymizí, dokud bude většina světové populace žít v chudobě, zatímco některé oblasti jsou bohaté. "Lidské bytosti, otcové a matky, kteří mají děti, budou vždy prchat před chudobou a konflikty," dodal Henry.

Mluvil přitom z pozice premiéra země, která patří k nejchudším na světě a od července se zmítá v hluboké politické krizi způsobené vraždou prezidenta Jovenela Moïseho. Podle různých pozorovatelů i výpovědí samotných Haiťanů je situace v zemi bezútěšná, stát prakticky zkolaboval a v ulicích působí násilné gangy.

Za těchto okolností se tisíce Haiťanů, z nichž část v posledních letech žila v jiných latinskoamerických zemích včetně Mexika, vydaly k jižní hranici USA hledat lepší životní podmínky. Podle agentury AP k migrační vlně přispěly dezinformace sdílené na sociálních sítích a nepochopení imigrační politiky Bidenovy administrativy.

Výsledkem byl mimo jiné vznik tábora u Del Ria, jehož populace minulý víkend narostla až na zhruba 15.000 lidí. Americké úřady pak začaly migranty vystěhovávat a nejméně 2000 Haiťanů poslaly letecky zpět do vlasti, zatímco mnozí další se dobrovolně vraceli do Mexika, aby se vyhnuli deportaci. V pátek americký ministr vnitřní bezpečnosti oznámil, že v táboře už nikdo nezůstal a že asi 12.400 lidí bylo v této souvislosti alespoň dočasně ponecháno v USA.

Na dnešní odpoledne místního času (v noci na neděli SELČ) bylo naplánované částečné obnovení provozu na hraničním přechodu mezi městy Del Rio a Ciudad Acuña na mexické straně, informuje AP. Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) přechod uzavřel 17. září.