Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lídr hnutí Hizballáh Nasralláh může být po sérii útoků v Bejrútu mrtvý

Hasan Nasralláh
Hasan Nasralláh
Foto: Wikimedia Commons

Izraelská armáda v pátek a v noci na sobotu podnikla další sérii úderů na libanonské hlavní město Bejrút. Cílem byly sklady zbraní, továrny na munici a velitelská centra militantního hnutí Hizballáh, tvrdí armáda. Po předchozím útoku na velitelství je nejasný osud vůdce hnutí Hasana Nasralláha. 

Noční útoky na sklady zbraní následovaly několik hodin po předchozích izraelských náletech na velitelství Hizballáhu na jižním předměstí Bejrútu. Jejich terčem byl právě Nasralláh, jehož osud je nejasný. 

Podle zdroje agentury Reuters je vůdce militantního hnutí po útocích nedostupný. Server Times of Israel napsal, že roste přesvědčení, že Nasralláh je po smrti. "Je velmi obtížné si představit, že by z takového útoku vyvázl živý," sdělil webu nejmenovaný izraelský činitel. 

V noci na sobotu přišla další série izraelských vzdušných úderů, byly jich více než dvě desítky. Izraelská armáda vyzvala k evakuaci lidi z několika budov na jižním předměstí libanonského hlavního města. 

"Hizballáh strategicky rozmístil zbraně v civilních oblastech, čímž ohrozil libanonské civilisty ve snaze ublížit izraelským civilistům. Válčíme s Hizballáhem, nikoli s libanonským lidem," uvedla k útoku izraelská armáda. Hizballáh existenci skladů zbraní, které byly cílem útoku, popírá.

Libanonské úřady zatím po útocích z posledních hodin evidují jen šest mrtvých a přes devět desítek zraněných osob. Izraelci ale předpokládají, že zemřelo až 300 lidí. 

Témata:  Hizballáh Hasan Nasralláh Izraelská armáda Libanon

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.