Lipavský po jednání štábu zdůraznil, že Rusko bude nadále představovat hrozbu a riziko pro evropskou a českou bezpečnost. "Začal boj o nástupnictví po Putinovi. V Rusku nepanuje demokracie, nedá se tedy očekávat, že by ke změně vedení došlo jinak než silou," řekl podle tiskové zprávy ministerstva.

Účastníci mítinku vyhodnotili situaci tak, že se zatím nebude omezovat personál české ambasády v Moskvě. " Všichni naši diplomaté a zaměstnanci zastupitelského úřadu jsou v pořádku a plní svoje úkoly. Přijali jsme dodatečná bezpečnostní opatření, na místě vše koordinujeme se spojenci z EU a NATO," vysvětlil šéf diplomacie.

Pro české občany nadále platí doporučení necestovat na ruské území. Pokud se tam lidé nacházejí, mají zemi okamžitě opustit. Možnosti českého státu při případných nesnázích jsou aktuálně omezené.

Krizový štáb zároveň projednával koordinaci dalšího postupu s členskými státy EU a NATO. Situací se již zítra budou zabývat ministři zahraničí zemí EU v rámci Rady pro zahraniční věci v Lucemburku.

"Vývoji v Rusku musíme přizpůsobit naši politiku v EU a NATO. Potřebujeme ještě intenzivnější spolupráci mezi partnery a spojenci a potřebujeme definovat cíle politiky EU vůči Rusku, na čemž jsme začali pracovat ještě během našeho předsednictví," dodal Lipavský.