Zmejevskij tlumočil náměstkovi ruskou pozici, kterou minulý týden představil prezident Vladimir Putin na ceremoniálu v Kremlu, uvedla ambasáda na facebooku.

"Prostřednictvím našeho náměstka Jaroslava Kurfürsta jsme dali ruské straně jasně najevo, že zločinnou agresi a sprostou krádež území nebudeme tolerovat," řekl šéf české diplomacie v nahrávce, kterou ČTK poskytla mluvčí ministerstva Lenka Do.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podpisem smluv zahájil proces záboru čtyř ukrajinských regionů. Kromě Záporožské a Chersonské oblasti jde také o mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). Kyjev a Západ anexi odmítly jako nelegální a odsoudily ji. Jde přibližně o 15 procent z celkové rozlohy Ukrajiny.

Podle ruského velvyslanectví Kurfürst vyjádřil známé postoje Prahy. "Obsah demarše české strany byl již dříve vysloven jejími představiteli a odpovídá euroatlantickému zadání obviňovat naši zemi z 'nezákonné anexe' a neuznávat vůli obyvatel těchto regionů, kteří učinili svou historickou volbu," uvedla ambasáda.

V reakci velvyslanec tlumočil ruskou pozici zformulovanou v Putinově projevu z minulého týdne. Zdůraznil, že se uspořádání hlasování, která proruské úřady označovaly za referenda, stalo realizací nezcizitelného práva obyvatel daných oblastí "podle článku 1 Charty OSN, kde je přímo uveden princip rovnosti a sebeurčení národů."

Zmejevskij byl na ministerstvo předvolán také na konci srpna. Náměstek Kurfürst se tehdy důrazně ohradil proti obviněním Ruska vůči Česku na Radě bezpečnosti OSN. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja tehdy obvinil ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) z podpory terorismu kvůli jejímu vyjádření po atentátu, při němž zemřela Darja Duginová, dcera ruského nacionalistického ideologa Alexandra Dugina.