reklama

Byla to třetí záchranná akce Ocean Viking v posledních třech dnech. V pátek vzala posádka na palubu 85 migrantů a stejný počet o den později, přičemž se převážně jednalo o lidi ze Senegalu, Mali, Pobřeží slonoviny a Súdánu.

Dnes podle vyjádření MSF plavidlo zachránilo migranty z gumového člunu "nezpůsobilého k plavbě na moři". Nalezlo je v mezinárodních vodách u Libye. Agentura AFP, která má na Ocean Viking svého zpravodaje, napsala, že jde většinou o Súdánce, z 80 procent muže ve věku 18 až 34 let. Jeden ze zdravotníků MSF uvedl, že zajištění migranti trpí dehydratací a svrabem, na mnohých jsou podle něj patrné stopy po mučení.

Jaký bude další osud těchto běženců není jasné, stejně jako je tomu u 160 Afričanů, které od soboty veze plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms. Itálie i Malta, které jsou libyjským břehům nejblíže, odmítají od loňska otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se ostatní členové Evropské unie nedohodnou na jejich převzetí.

Malta nicméně posádce na lodi Proactiva Open Arms vzkázala, že by umožnila vylodění 39 migrantů, které zachránila v sobotu, protože se plavili v zóně záchranných operací ostrovního státu. Zbylých 121 osob, které byly na palubě už předtím, přijmout nehodlá.

"Nemůžeme evakuovat 39 lidí a ostatním říct, že musí zůstat," reagoval šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps. Maltská nabídka podle něj na lodi, která už více než týden čeká na povolení zakotvit, zvýšila napětí. Jeho organizace nyní žádá Itálii, aby převzala alespoň trojici migrantů, kteří "potřebují specializovanou lékařskou péči".

"Čekáme na potvrzení od italských úřadů," uvedla Proactiva Open Arms. Podle AP italská pobřežní stráž 3. srpna z lodě španělské skupiny převzala dvě těhotné ženy.

Co se týče Ocean Viking, posádka podle AFP hodlá nadále hlídkovat v oblasti vzdálené asi 110 kilometrů od libyjské metropole Tripolisu, přestože počet lidí na palubě už převyšuje optimální scénář. "Jsme v téhle oblasti jediní, libyjská pobřežní stráž na výzvy nereaguje," řekl koordinátor organizace SOS Méditerranée Nicholas Romaniuk.

reklama