reklama

Posádka lodi nabrala běžence ve vodách u Libye při několika záchranných operacích před dvěma týdny.

"Po jednáních s Evropskou komisí a zeměmi EU, konkrétně Francií a Německem, Malta souhlasila, že se zapojí do řešení patové situace lodi Ocean Viking," napsal na twitteru premiér Muscat. Doplnil, které země migranty převezmou, a uvedl, že žádný z nich nezůstane na Maltě.

Asi půlmilionová Malta, jejíž rozloha je menší než území Prahy, uzavírá své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud země EU neslíbí, že je převezmou. Stejně to dělá od loňska i Itálie, jejíž vláda tak činí v rámci své přísné protiimigrační politiky.

Kauza lodi Ocean Viking byla dosud trochu v mediálním stínu lodi Open Arms, provozované španělskou nevládní organizací, která po téměř třech týdnech vylodila tento týden osm desítek afrických migrantů na italském ostrově Lampedusa. Do přístavu se dostala až díky rozhodnutí tamní prokuratury.

Na palubě lodi Ocean Viking je 356 migrantů, jsou mezi nimi čtyři ženy a 103 nezletilých, většina ve věku od 15 do 18 let. Pocházejí z desítky afrických zemí, většina je ze Súdánu.

reklama