reklama

Britské úřady tvrdí, že odsouzení britští občané Aiden Aslin a Shaun Pinner působili na Ukrajině coby příslušníci ukrajinské armády, a proto se na ně vztahuje ženevská úmluva. Ta mimo jiné zakazuje, aby zajatí vojáci byli souzeni za obvyklé vojenské činy. Proruští separatisté z neuznané Doněcké lidové republiky (DNR), kde se soud odehrál, ale tvrdí, že Britové bojovali na Ukrajině jako žoldnéři.

"Můžu říci, že se na nás Britové obrátili. Zaslali nótu, plnou výlučně arogantních a poučných formulací. Dopis nevzbuzuje přání v těchto otázkách spolupracovat," uvedl ruský velvyslanec. Diplomat doplnil, že Británie by se v této otázce měla obrátit spíše na úřady Doněcké lidové republiky, kde se oba odsouzení nacházejí.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová minulý týden podle agentury Reuters uvedla, že nejlepší cesta k propuštění Aslina a Pinnera vede "přes Ukrajince" a slíbila, že udělá vše, co bude v jejích silách. Kyjev slíbil, že se pokusí docílit propuštění Britů výměnou za ruské zajatce. Společně s oběma Brity byl k smrti odsouzen i Maročan Ibráhím Sádún. Jeden z advokátů uvedl, že všichni tři odsouzení se hodlají odvolat. Od vynesení rozsudku 9. června na to mají měsíc.

Ve vazební věznici na území separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) jsou také dva Američané, zajatí ruskými vojáky na Ukrajině, napsala dnes ruská agentura Interfax. I tyto dva zajatce Rusové označují za žoldnéře.