Původní bilance hovořila o devíti mrtvých a 57 zraněných. Tu zveřejnil kromě gubernátora Kozyckého také starosta Lvova Andrij Sadovyj, který později rovněž informoval o 35 mrtvých.

Svědek agentuře Reuters sdělil, že ze směru od vojenské základny vyjelo 19 sanitek se sirénami. Lvovský gubernátor uvedl, že ruské jednotky vypálily na středisko více než třicet raket. Kolem poledne byly podle Kozyckého uhašeny všechny požáry na ploše základny. Odborníci teď zkoumají škody.

Výbuchy ve Lvově a okolí slyšel v noci na dnešek štáb americké stanice CNN, který se nachází v oblasti, a svědci je potvrdili i stanici BBC. Exploze byly slyšet také v polském městě Přemyšl, uvedla zpravodajka agentury DPA.

"Toto je nový teroristický útok na mír a bezpečnost poblíž hranice EU-NATO," napsal na twitteru ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Podle něj na základně, která se nazývá Mezinárodní centrum pro udržení míru a bezpečnosti, působili i zahraniční vojenští instruktoři a sloužila především pro výcvik jednotek do mezinárodních misí. Zda byli zahraniční instruktoři na základně i v době útoku, není zatím jasné. Reznikov znovu vyzval Západ, aby ustavil nad Ukrajinou bezletovou zónu.

Česká ministryně obrany Jana Černochová na dotaz ČTK uvedla, že podle generálního štáby na ukrajinské základně Javoriv nepůsobil žádný člen české armády.

Zda byli na základně v době útoku jiní zahraniční instruktoři, není zatím jasné. Reznikov znovu vyzval Západ, aby ustavil nad Ukrajinou bezletovou zónu.

Moskva v sobotu prostřednictvím vysoce postaveného ruského diplomata varovala Spojené státy, že zahraniční dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu považují za "legitimní cíle“, připomněla agentura AP.

Varovné protiletecké sirény se dnes ráno rozezněly v řadě ukrajinských měst, a to včetně Charkova, Kyjeva či Oděsy, uvedl zpravodajský portál The Kyiv Independent. Podle portálu byly výbuchy slyšet i ve městě Ivano-Frankivsk, které leží asi 150 kilometrů východně od slovenských hranic a zhruba 110 kilometrů jižně od Lvova.

Starosta Ivano-Frankivsku Ruslan Marcinkiv na facebooku napsal, že terčem útoku se stalo místní letiště. "Připomínám, že cílem nepřítele je zasít paniku a strach," dodal starosta. Podle předběžných informací si útok na letiště v Ivano-Frankivsku nevyžádal žádné oběti.