reklama

Británie a Francie usilují o prohloubení vzájemných vztahů po diplomatických neshodách, které vznikly po odchodu Británie s Evropské unie.

"Pokud budeme upřímní, musíme si přiznat, že vztahy mezi našimi zeměmi v posledních letech utrpěly...ale dnes jsme naši spolupráci posunuli na novou úroveň," prohlásil Sunak. Macron později reagoval, že "je čas na nový začátek".

Za britské peníze ve Francii vznikne nové detenční centrum pro migranty, britský Národní kriminální úřad (NCA) a jeho francouzský protějšek vyšlou své zástupce do zemí podél migrační cesty, kterou využívají pašeráci, a obě země chtějí také zintenzivnit hlídkování v moři a modernizovat sledovací technologie.

Nelegální migrace je v současné době klíčovým tématem pro konzervativní Sunakovu vládu, která v Británii usiluje o prosazení zákona, který by ministerstvu umožnil vyhošťovat lidi bez nároku na azyl, pokud se do Británie dostanou nelegální cestou.

Společné jednání lídrů Francie a Británie, jediných evropských jaderných velmocí a stálých členů Rady bezpečnosti OSN, se dnes konalo poprvé po pěti letech, uvádí agentura Reuters. Kromě migrace jednali dnes Sunak a Macron také o energetice a válce na Ukrajině.

"Francie a Británie spolupracují, aby už nikdy takoví jako (ruský prezident Vladimir) Putin nemohli použít energii jako zbraň," prohlásil Sunak. Lídři se dohodli na energetické spolupráci ve dvou oblastech: sdílení know-how na poli obnovitelných zdrojů energie a zřízení pracovní skupiny pro jadernou inovaci a bezpečnost, uvádí Reuters. "Máme společný cíl, a tím je skoncovat s fosilními palivy," uvedl Macron.

"Veškerá spolupráce, o které jsme se dnes bavili, by však nedávala smysl bez posílení a propojení občanských společností. Setkali jsme se s britskými i francouzskými podnikateli, mladými britskými a francouzskými talenty a chceme také prohloubit spolupráci mezi našimi sportovci i například muzei," řekl závěrem svého projevu na tiskové konferenci Macron.