"Prezident uvítal, že z přístavu v Oděse dnes vyplula první loď s ukrajinským obilím. Uvedl rovněž, že evropské úsilí o vývoz ukrajinského obilí po souši i po řekách bude pokračovat v rámci koridorů," uvedl Elysejský palác v prohlášení.

Dnešní telefonát podle serveru BFM TV trval přibližně hodinu a půl. Oba prezidenti spolu naposledy hovořili 16. června, kdy Macron poprvé osobně zavítal do Kyjeva.

Macron dnes také Zelenskému slíbil, že Francie pošle na Ukrajinu mobilní laboratoř pro analýzu DNA. Na Ukrajině se tyto laboratoře používají při vyšetřování na místech nálezů hromadných hrobů.

Státníci se podle prohlášení shodli, že budou nadále společně bojovat proti ruským dezinformacím. Francie chce také pomoci s poválečnou obnovou Ukrajiny.

Podle Zelenského kanceláře spolu hlavy státu probíraly mimo jiné situaci na bojišti. "Vedeme válku proti skutečnému teroristickému státu. Ruskem naplánované cynické zavraždění ukrajinských válečných zajatců v Olenivce je toho důkazem," uvedl Zelenskyj s odkazem na páteční útok na věznici nacházející se na území ovládaném proruskými silami v Doněcké oblasti na východě země. Zemřely při něm desítky ukrajinských válečných zajatců. Kyjev a Moskva se z úderu obvinily navzájem.

Zelenskyj podle své kanceláře rovněž vyjádřil Francii vděčnost za odsouzení útoku, který ukrajinský úřad označil za zločin proti lidskosti, a ochotu pomoci postavit pachatele před soud. Prezident rovněž poděkoval Francii za vyslání skupiny zdravotníků a četníků na Ukrajinu, kteří mají pomáhat vyšetřit potenciální válečné zločiny spáchané ruskými invazními silami.

Státníci zvlášť projednávali téma globální potravinové bezpečnosti, uvedla kancelář Zelenského, podle níž dvojice diskutovala o možnostech zvýšení vývozu ukrajinského obilí různými cestami.