Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron: Francie poskytne Ukrajině rakety Storm Shadow

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil na summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu, že Francie poskytne Ukrajině dalekonosné rakety s plochou dráhou letu SCALP. Rakety známé také jako Storm Shadow mají dosah přes 250 kilometrů a ukrajinská armáda je již obdržela od Spojeného království a používá je, uvedl server Meduza.

Rusko se staví k dodávkám řízených střel dlouhého doletu Storm Shadow postavilo "extrémně negativně" už v minulosti, kdy rakety Kyjevu daroval Londýn. Podle serveru CNN Rusko chystalo adekvátní reakci.

Británie se tak stala první zemí, která Ukrajině začala dodávat řízené střely dlouhého doletu, které umožní ukrajinským silám zasáhnout ruské cíle daleko za frontovými liniemi. Ukrajinci rakety krátce po dodání začali používat.

Ukrajinci tyto střely použili například k útokům na Luhansk, který je už od roku 2014 pod kontrolou proruských separatistů. Střely s doletem přes 250 kilometrů mohou být používány jen v rámci ukrajinského území. Okupované části ukrajinské Luhanské oblasti se Rusko v rozporu s mezinárodním právem pokusilo připojit k Ruské federaci po narychlo zorganizovaném a světem neuznaném hlasování.

Storm Shadow je řízená střela dlouhého doletu, kterou společně vyvinuly Velká Británie a Francie. Obvykle se vypouští ze vzduchu nesena letadly. Je vyráběná evropským konsorciem MBDA. Do služby byla zavedena roku 2004.

Francouzské označení střely je SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général). Námořní varianta střely je vyvíjena pod označením MdCN (Missile De Croisière Naval), popř. SCALP Naval. Střela je vhodná k ničení bodových silně bráněných cílů.

Témata:  Francie Emmanuel Macron Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy