Paříž rovněž slíbila, že Ukrajině ještě před nadcházející zimou pomůže s opravami vodovodní a energetické infrastruktury, které poničily ruské útoky. Zelenskyj na twitteru Macronovi poděkoval za "neochvějnou podporu".

Státníci se dohodli na uspořádání mezinárodní konference o pomoci Ukrajině, která se sejde 13. prosince v Paříži. O den dříve se ve městě uskuteční dvoustranná konference s cílem zapojit do obnovy francouzské podniky, píše palác.

V souvislosti s odstoupením Moskvy od dohody o vývozu ukrajinského obilí Macron "odsoudil jednostranné rozhodnutí Ruska, které opět podkopává celosvětovou potravinovou bezpečnost". Rusko o víkendu oznámilo, že pozastavuje svoji účast v takzvané obilné dohodě, která i přes ruskou agresi vůči Ukrajině v létě umožnila obnovit zastavený export obilí přes Černé moře. Plavba lodí s nákladem obilovin nicméně v pondělí pokračovala.

Prezidenti podle prohlášení jednali také o situaci v Záporožské jaderné elektrárně nebo o obviněních Moskvy, že Kyjev připravuje "špinavou jadernou bombu". Macron ocenil konstruktivní a transparentní přístup Kyjeva, který "umožnil neprodlené vyslání mise MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) na místo, aby prokázal, že Ukrajina plně dodržuje dohodu o zárukách a vyloučil nepodložená obvinění".

"Mimořádně důležitý a produktivní rozhovor s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem. Konkrétní rozhodnutí o posílení obranyschopnosti Ukrajiny. Konkrétní iniciativy k obnově zničené energetické infrastruktury. Děkuji Vám, příteli, za Vaši neochvějnou podporu," napsal Zelenskyj.

Rusko od začátku října podniká masivní útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Podle Kyjeva útoky vyřadily z provozu zhruba třetinu této infrastruktury. V pondělí se v Kyjevě na 350.000 domácností potýkalo s výpadkem elektřiny, v asi 80 procentech domácností netekla voda. Podobné problémy mají i další města.