Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron popřel, že se na podpoře před volbami se Sarkozym dohodl

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron odmítl spekulace, že podpora, kterou mu v úterý vyjádřil bývalý konzervativní prezident Nicolas Sarkozy, je výsledkem jejich společné dohody. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Sarkozy podpořil Macrona před druhým kolem prezidentských voleb, které se uskuteční 24. dubna. Na twitteru ocenil Macronovy proevropské postoje a zkušenosti, které mu pomohou zvládnout mezinárodní krizi.

"K žádné dohodě nedošlo," řekl Macron televizi France 2 poté, co francouzská média začala spekulovat, že Macron získal Sarkozyho podporu tím, že mu na oplátku nabídl politický vliv. Současný šéf Elysejského paláce bude v případě svého znovuzvolení potřebovat novou většinu po parlamentních volbách, které se budou konat v červnu.

Sarkozy před prvním kolem nepodpořil žádného z kandidátů, ačkoli za Republikány, které založil, kandidovala Valérie Pécresseová. Jeho podpora pomůže centristickému Macronovi získat konzervativní voliče. Podle analytiků ale může odradit levicové voliče, u kterých se očekává, že rozhodnou výsledek letošních voleb. Krajně levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon získal v prvním kole téměř 22 procent hlasů. O přízeň jeho voličů bojuje Macron i krajně pravicová politička Marine Le Penová, která s ním postoupila do druhého kola.

Témata:  Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

4. listopadu 2025 14:17

4. listopadu 2025 12:46

Nová poslankyně SPD má co vysvětlovat. Němcová čelí podezření z plagiátorství

V říjnových volbách zvolení poslanci se v pondělí ujali mandátu, když na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny složili slib. Učinila tak i nová poslankyně za SPD Irena Němcová, která má však po nástupu do funkce co vysvětlovat. Řeší se v jejím případě okolnosti zisku vysokoškolského titulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy