Polsko oficiálně hovoří jen o jedné raketě S-300, která po výbuchu zabila dva lidi. Válečný reportér stanice Polsat News Mateusz Lachowski uvedl, že podle jeho informací na Przewodów dopadla jedna ze střel s plochou dráhou letu Ch-101, které Rusko používá k útokům na Ukrajinu.

"Na polskou půdu dopadly dvě střely," řekl Macron podle DPA. Belgická ministryně Dedonderová uvedla, že "podle aktuálních informací se zdá, že údery v Polsku jsou výsledkem ukrajinské protivzdušné obrany". "V Polsku údajně dopadly kusy ruských raket a ukrajinská obranná raketa. Mělo by to potvrdit aktuální vyšetřování," dodala Dedonderová.

Polský prezident Andrzej Duda dnes uvedl, že raketu, která v úterý zasáhla jeho zemi, patrně vystřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný útok. Duda také uvedl, že patrně šlo o protiletadlovou raketu S-300. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí uvedl, že výbuch v Polsku podle předběžných zjištění NATO zřejmě způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany namířená proti ruské raketě. Z exploze však podle něj nelze vinit Ukrajinu, která během masivního ruského ostřelování pouze bránila své území.

Válečný reportér stanice Polsat Lachowski dnes uvedl, že podle jeho informací mohla v úterý dopadnout na Przewodów také jedna ze střel s plochou dráhou letu Ch-101. Za Ch-101 ji podle něj označili dva odborníci po analýze fotografií jejích úlomků. Zprávu Polsatu posléze přebrala řada ukrajinských médií. Kreml a prokremelská média naopak uvádí, že soudě podle snímků šlo o protileteckou raketu S-300 vypálenou ukrajinskými silami.

Lachowski sdělil, že byl několikrát svědkem výbuchů raket Ch-101 na Ukrajině, naposledy 10. října ve Lvově. Ruské síly Ukrajinu těmito raketami podle něj ostřelovaly i v úterý. Poblíž Przewodówa na ukrajinské straně jsou objekty, na které mohlo Rusko cílit, míní také novinář.

Na sociálních sítích se kromě toho objevila srovnání fotografií úlomků rakety z Polska a zbytků střely Ch-101, která údajně dopadla 31. října v Kyjevské oblasti. Střely Ch-101 mají dolet až 2800 kilometrů. Každá raketa nese bojovou hlavici o hmotnosti 450 kilogramů, která může obsahovat různou munici. Rakety S-300 používá jak Ukrajina, tak Rusko.