Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron řekl, že do Polska podle dostupných informací spadly dvě rakety

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Na polský Przewodów v úterý dopadly podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dvě střely. Řekl to na závěr summitu G20 na Bali, informovala agentura DPA. Také belgická ministryně obrany Ludivine Dedonderová na twitteru napsala, že podle dostupných informací do vesnice poblíž ukrajinských hranic nejspíš dopadly zbytky ruské střely i ukrajinská protivzdušná střela.

Polsko oficiálně hovoří jen o jedné raketě S-300, která po výbuchu zabila dva lidi. Válečný reportér stanice Polsat News Mateusz Lachowski uvedl, že podle jeho informací na Przewodów dopadla jedna ze střel s plochou dráhou letu Ch-101, které Rusko používá k útokům na Ukrajinu.

"Na polskou půdu dopadly dvě střely," řekl Macron podle DPA. Belgická ministryně Dedonderová uvedla, že "podle aktuálních informací se zdá, že údery v Polsku jsou výsledkem ukrajinské protivzdušné obrany". "V Polsku údajně dopadly kusy ruských raket a ukrajinská obranná raketa. Mělo by to potvrdit aktuální vyšetřování," dodala Dedonderová.

Polský prezident Andrzej Duda dnes uvedl, že raketu, která v úterý zasáhla jeho zemi, patrně vystřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný útok. Duda také uvedl, že patrně šlo o protiletadlovou raketu S-300. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí uvedl, že výbuch v Polsku podle předběžných zjištění NATO zřejmě způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany namířená proti ruské raketě. Z exploze však podle něj nelze vinit Ukrajinu, která během masivního ruského ostřelování pouze bránila své území.

Válečný reportér stanice Polsat Lachowski dnes uvedl, že podle jeho informací mohla v úterý dopadnout na Przewodów také jedna ze střel s plochou dráhou letu Ch-101. Za Ch-101 ji podle něj označili dva odborníci po analýze fotografií jejích úlomků. Zprávu Polsatu posléze přebrala řada ukrajinských médií. Kreml a prokremelská média naopak uvádí, že soudě podle snímků šlo o protileteckou raketu S-300 vypálenou ukrajinskými silami.

Lachowski sdělil, že byl několikrát svědkem výbuchů raket Ch-101 na Ukrajině, naposledy 10. října ve Lvově. Ruské síly Ukrajinu těmito raketami podle něj ostřelovaly i v úterý. Poblíž Przewodówa na ukrajinské straně jsou objekty, na které mohlo Rusko cílit, míní také novinář.

Na sociálních sítích se kromě toho objevila srovnání fotografií úlomků rakety z Polska a zbytků střely Ch-101, která údajně dopadla 31. října v Kyjevské oblasti. Střely Ch-101 mají dolet až 2800 kilometrů. Každá raketa nese bojovou hlavici o hmotnosti 450 kilogramů, která může obsahovat různou munici. Rakety S-300 používá jak Ukrajina, tak Rusko.

Témata:  Emmanuel Macron Polsko

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy