Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron se domnívá, že protesty ve Francii už vyvrcholily

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron věří, že protesty vyvolané zabitím mladíka policistou už vyvrcholily. Macron to řekl v úterý během jednání se dvěma stovkami starostů obcí, které v uplynulých dnech zažily násilnosti.

Podle hlavy státu je každopádně nutné si zachovat ostražitost. "Bude návrat ke klidu trvat? Byl bych obezřetný, ale vrchol, který jsme zažili v uplynulých dnech, je za námi," řekl Macron v odvysílaném projevu podle BBC. Zároveň poděkoval starostům, které pozval k jednání, za jejich činy v posledních dnech.

"Pokud jste tady, je to proto, že jste se stali terčem (protestujících) společně s vašimi rodinami a blízkými, někdy to bylo velmi přímé a osobní," zmínil prezident, s čím se potýkali zástupci samospráv.

Protesty ve Francii vyvolalo zabití teenagera Nahela M. během dopravní kontroly nedaleko Paříže policistou, který byl v případu obviněn. Příslušník bezpečnostních sborů tvrdí, že vystřelil, protože se cítil být v ohrožení života.

Během násilností byla během pouličních střetů zraněna řada jeho kolegů. Jeden hasič dokonce v neděli večer zemřel, když se snažil uhasit hořící automobily. Zadrženy byly stovky lidí. Škoda, která při protestech vznikla, je odhadována na miliony eur.

Témata:  Emmanuel Macron Francie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.